“ODLAR YURDU UNİVERSİTETİNİN ELMİ VƏ PEDAQOJİ XƏBƏRLƏRİ” JURNALINA TƏQDİM OLUNAN MƏQALƏLƏRİN TƏRTİBAT QAYDALARI
1. Jurnalda nəşr olunmaq üçün təqdim olunan məqalə ilk öncə plagiat yoxlanışına, daha sonra isə 2 gizli rəyə göndərilir. Hər iki rəyçidən məqalə ilə bağlı müsbət rəy gələrsə, məqalə redaksiya heyəti tərəfindən nəzərdən keçirilir və jurnalın tələblərinə tam cavab verdiyi təqdirdə məqalə çapa qəbul olunur.
2. Jurnala təqdim olunan məqalənin strukturu ümumdünya miqyasında elmi məqalələrə şamil edilən tələblərə cavab verməlidir. Yəni, məqalədə toxunulan problem ümumi şəkildə müəyyənləşdirilməli, onun mühüm elmi və praktiki məsələlərlə olan əlaqəsi göstərilməli, müəllifin bu problem üzrə istinad etdiyi ən son işlərin təhlili verilməli, məqalənin həsr olunduğu problemin həll olunmamış hissələri, habelə alınan nəticələr və onların perspektivləri göstərilməlidir.
3. Mövzusunun səthi və tezissayağı olduğu, elmi baxımdan kifayət qədər əsaslandırılmadığı məqalələr qəbul edilmir.
4. Məqalənin başlığı qısa olmalı, məzmunu əks etdirməli və 100 işarədən artıq olmamalıdır. Məqaləyə üç dildə (Azərbaycan, ingilis və rus dillərində) açar sözlər və UOT (ətraflı) indeksi əlavə olunmalıdır (UOT indeksinin dəqiqliyinə görə redaksiya heyəti məsuliyyət daşımır). Azərbaycan dilində təqdim olunan məqalənin sonunda ingilis və rus dillərində, ingilis dilində təqdim olunan məqalənin sonunda Azərbaycan və rus dillərində, rus dilində təqdim olunan məqalənin sonunda Azərbaycan və ingilis dillərində eyni məzmunlu xülasələr verilməlidir.
5. Məqalə elektron variantda (word) iki xarici rəylə birlikdə (imzalı və möhürlu) [email protected] ünvanına göndərilməlidir.
6. Məqalədə digər mənbələrə edilən istinadlarda və istifadə olunan ədəbiyyat siyahısının hazırlanmasında APA standartları rəhbər tutulmalıdır (ətraflı).
7. Məqalənin mətni Microsoft Word proqramında Times New Roman şrifti ilə yığılmalıdır. Şriftin ölçüsü 12, sətirlərarası interval 1 olmalıdır. Sol və sağ tərəfdən məsafə 2,8 sm, yuxarı və aşağıdan isə 3 sm olmalıdır. Birinci sətirdəki boşluq 1,25 sm, düstur, rəsm və cədvəllərdə interval məsafələri (yuxarı və aşağıdan) 6 punkt olmalıdır. Şəkillər (rəsmlər) 11 ölçülü rəsmaltı yazılarla müşayiət olunmalı və mətnə skan edilmiş şəkildə (yəni skannerdən keçirilmiş şəkildə) daxil edilməlidir. Cədvəllərdə şriftin ölçüsü 11 olmalıdır. Düsturlar Word Equation redaktorunda yığılmalıdır.
8. Təqdim olunun məqalə 5-15 səhifə həcmində olmalıdır. Həcmi 15 səhifəni aşan məqalə yalnız redaksiya heyətinin razılığı ilə qəbul olunur. Mətnin qrammatik cəhətdən düzgünlüyü müəllif tərəfindən yoxlanılmalıdır.
9. Qoşma səhifədə müəllifin adı, soyadı, atasının adı, elmi dərəcəsi (varsa), iş yeri, iş yerinin ünvanı, müəllifin e-mail ünvanı və əlaqə telefonları göstərilməli, habelə əlyazmanın əvvəllər heç bir elmi nəşrdə dərc olunmadığı və elmin hansı sahəsinə aid olduğu qeyd olunmalıdır. 10. Məqaləyə iki xarici rəyin əlavə olunması mütləqdir (Azərbaycan dilində). Rəylərdən biri fəlsəfə doktoru, digəri isə elmlər doktoru elmi dərəcəsinə malik şəxs tərəfindən yazılmalıdır. Hər iki rəy imzalanmış və rəsmi möhürlə təsdiqlənmiş şəkildə, PDF formatında təqdim olunmalıdır. Məqalənin özü isə DOC formatında e-poçt ünvanına göndərilməlidir.
“Odlar Yurdu Universitetinin Elmi və Pedaqoji Xəbərləri” jurnalında məqalələr aşağıdakı 5 bölmə üzrə qruplaşdırılır:

EDITORIAL RULES OF ARTICLES SUBMITTED TO "ODLAR YURDU UNIVERSITY SCIENTIFIC AND PEDAGOGICAL NEWS" MAGAZINE
1. An article submitted for publication in a journal is first sent to a plagiarism checker and then to 2 anonymous reviews. If both reviewers receive a positive opinion about the article, the article is reviewed by the editorial board, and if it fully meets the requirements of the journal, the article is accepted for publication.
2. The structure of the article submitted to the journal should meet the requirements applicable to scientific articles worldwide. That is, the problem addressed in the article should be defined in a general way, its connection with important scientific and practical issues should be indicated, the analysis of the latest works cited by the author on this problem should be given, the unresolved parts of the problem to which the article is devoted, as well as the results obtained and their perspectives should be indicated.
3. Articles whose topic is superficial and thesis-like, and which are not sufficiently substantiated from a scientific point of view, are not accepted.
4. The title of the article should be short, reflect the content and not exceed 100 characters. Keywords and UDC (more information) index in three languages (Azerbaijani, English and Russian) must be added to the article (the editorial board is not responsible for the accuracy of the UDC index). At the end of an article presented in Azerbaijani, annotations of the same content should be given in English and Russian, at the end of an article presented in Russian, annotations of the same content should be given in Azerbaijani and English, at the end of an article presented in English , annotations of the same content should be given in Azerbaijani and Russian.
5. The article should be sent to [email protected] in electronic version (word) along with two external reviews (signed and stamped).
6. References to other sources in the article and preparation of the used literature list should be guided by APA standards (more information).
7. The text of the article should be typed in Microsoft Word with Times New Roman font. Font size should be 12, line spacing should be 1. The distance from the left and right sides should be 2.8 cm, and from the top and bottom 3 cm. The space in the first line should be 1.25 cm, the interval distances (from above and below) in formulas, drawings and tables should be 6 points. Images (pictures) should be accompanied by 11 size captions and included in the text in a scanned form (that is, in a scanned form). Tables should have a font size of 11. Formulas must be assembled in the Word Equation editor.
8. Submitted article should be 5-15 pages long. Articles exceeding 15 pages are accepted only with the approval of the editorial board. The grammatical accuracy of the text must be checked by the author.
9. The author's name, surname, patronymic, scientific degree (if any), place of work, address of the place of work, author's e-mail address and contact telephone numbers should be indicated on the attached page, as well as it should be noted that the manuscript has not been published in any scientific publication before and to which field of science it belongs.                                                                                                                                                                                                    10. Two external reviews (in azerbaijani language) must be submitted along with the article. One review must be written by a PhD holder, and the other by a Doctor of Science (or equivalent). Both reviews must be signed, officially stamped, and submitted in PDF format. The article itself must be sent to the email address in DOC format.
The articles in the "Scientific and Pedagogical News of Odlar Yurdu University" magazine are grouped into the following 5 sections: