OYU-da istehsalat, pedaqoji və diplomqabağı təcrübə ilə bağlı görüşlər keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universitetində bakalavriat səviyyəsində təhsil alan IV kurs tələbələri ilə istehsalat, pedaqoji və diplomqabağı təcrübənin təşkili və həyata keçirilməsi ilə bağlı görüşlər keçirilmişdir. Görüşlərin əsas məqsədi tələbələri qarşıdakı təcrübə mərhələsinə hazırlamaq, onların üzərinə düşən vəzifə və məsuliyyətləri izah etmək, eləcə də təcrübə prosesinin mahiyyəti və qiymətləndirmə meyarları barədə ətraflı məlumat vermək olmuşdur.
Qeyd etmək lazımdır ki, 2025–2026-cı tədris ilində Odlar Yurdu Universitetinin aşağıdakı ixtisasları üzrə tələbələr istehsalat, pedaqoji və diplomqabağı təcrübəyə göndəriləcəklər:
“İqtisadiyyat”, “Maliyyə”, “Mühasibat”, “Biznesin idarəedilməsi”, “Dövlət və bələdiyyə idarəetməsi”, “Marketinq”, “Menecment”, “Turizm işinin təşkili”, “Beynəlxalq münasibətlər”, “Ekologiya”, “Biologiya”, “Dizayn”, “Məktəbəqədər təhsil”, “Sosial iş”, “Təhsildə sosial-psixoloji xidmət”, “Psixologiya”, “Filologiya (Azərbaycan dili və ədəbiyyatı)”, “Tərcümə (ingilis dili üzrə)”, “Xarici dil müəllimliyi (ingilis dili üzrə)”, “İnformasiya texnologiyaları” və “Kompüter mühəndisliyi”.
Görüşlər zamanı tələbələrə təcrübənin məqsəd və vəzifələri, qiymətləndirmə meyarları, hesabat qaydaları və etik davranış prinsipləri ilə bağlı maarifləndirici məlumatlar verilmişdir. Həmçinin qeyd olunmuşdur ki, təcrübə prosesi tələbələrin gələcək peşə fəaliyyətində mühüm rol oynayır və nəzəri biliklərin praktik tətbiqi baxımından xüsusi əhəmiyyət kəsb edir.

В Университете Одлар Юрду прошли встречи, посвящённые вопросам организации производственной, педагогической и преддипломной практики
2020
В Университете Одлар Юрду состоялись встречи со студентами 4-го курса бакалавриата, на которых обсуждались вопросы организации и проведения производственной, педагогической и преддипломной практики. Цель встреч заключалась в том, чтобы подготовить студентов к предстоящему этапу практики, разъяснить им их обязанности и познакомить с правилами, критериями оценки и порядком отчётности.
В 2025–2026 учебном году студенты по 21 специальности пройдут практику, в том числе по направлениям:
«Экономика», «Финансы», «Бухгалтерский учет», «Управление бизнесом», «Государственное и муниципальное управление», «Маркетинг», «Менеджмент», «Организация туризма», «Международные отношения», «Экология», «Биология», «Дизайн», «Дошкольное образование», «Социальная работа», «Социально-психологическая служба в образовании», «Психология», «Филология (азербайджанский язык и литература)», «Перевод (английский язык)», «Преподавание иностранного языка (английский)», «Информационные технологии» и «Компьютерная инженерия».
В ходе встреч студентам подробно рассказали о целях и задачах практики, критериях оценки, правилах отчётности и принципах профессиональной этики. Было подчеркнуто, что практика играет важную роль в подготовке студентов к будущей профессии, способствует развитию практических навыков и закреплению теоретических знаний.