Odlar Yurdu Universitetinin “İqtisadiyyat və iqtisadi münasibətlər” kafedrasının növbəti elmi-metodiki seminarı keçirilmişdir. Seminarda Odlar Yurdu Universitetinin İdarəetmə Şurasının sədri, Milli Məclisin deputatı, professor Samir Vəliyev və universitetimizin professor-müəllim heyəti iştirak etmişdir.
Seminar çərçivəsində kafedranın müəllimi Aslan Əzimzadə “Dinamik Ən Kiçik Kvadratlar metodundan istifadə etməklə neft-qaz hasilatında investisiya-məhsul proporsiyasının tədqiqi: Azərbaycan nümunəsində” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
Məruzə zamanı Aslan Əzimzadə neft-qaz sektorunda investisiya qoyuluşları ilə hasilat arasındakı qarşılıqlı asılılığın müəyyənləşdirilməsi, dinamik modelləşdirmə metodlarının tətbiqi və iqtisadi göstəricilərin elmi əsaslarla təhlili istiqamətində apardığı araşdırmaların nəticələrini iştirakçıların diqqətinə çatdırmışdır. Qeyd edilmişdir ki, Dinamik ən kiçik kvadratlar metodunun tətbiqi investisiya-məhsul proporsiyasının daha dəqiq qiymətləndirilməsinə və sektor üzrə trendlərin elmi şəkildə proqnozlaşdırılmasına imkan yaratmışdır.
Seminarın sonunda mövzu ətrafında fikir mübadiləsi aparılmış, təqdim edilən nəticələrin iqtisadi tədqiqatlar üçün əhəmiyyəti müzakirə edilmişdir.

В Университете Одлар Юрду проведен научно-методический семинар
Состоялся очередной научно-методический семинар кафедры «Экономика и экономические отношения» Университета Одлар Юрду. В семинаре приняли участие председатель Попечительского совета Университета Одлар Юрду, депутат Милли Меджлиса, профессор Самир Велиев и профессорско-преподавательский состав университета.
В рамках семинара преподаватель кафедры Аслан Азимзаде выступил с докладом на тему «Исследование соотношения инвестиций и объема производства в нефтегазовой отрасли с использованием метода Динамических Наименьших Квадратов: на примере Азербайджана».
В ходе доклада Аслан Азимзаде представил участникам результаты своих исследований, направленных на определение взаимозависимости между инвестициями и объемом добычи в нефтегазовом секторе, применение методов динамического моделирования и научно обоснованный анализ экономических показателей. Было отмечено, что применение метода Динамических Наименьших Квадратов позволило более точно оценить соотношение инвестиций и объема производства и научно прогнозировать тенденции в секторе.
В конце семинара состоялся обмен мнениями по теме, а также обсуждена значимость представленных результатов для экономических исследований.