Odlar Yurdu Universiteti “Azeri National H-index Ranking-2023” reytinqinə görə universitlər arasında ön sıralarda
18 Aprel, 2023
4699
18.04.2023-cü il tarixində olan məlumata görə, 2023-cü ilin ikinci rübünün elmi nəticələrinə əsasən, ölkədə fəaliyyət göstərən universitet və elmi-tədqiqat institutlarının beynəlxalq səviyyədə reytinq sıralanması - “Azeri National H-index Ranking-2023” açıqlanmışdır.
Odlar Yurdu Universiteti milli H-indeksi (National H-index) sıralamasına görə özəl universitetlər arasında 3-cü yerdədir.
Nəticə etibarilə “Web of Science”, “Scopus” və “Google Scholar” göstəriciləri əsasında hesablanmış Hirş indeksinə (H-index) görə, Azərbaycanda lider elmi təşkilatların reytinq siyahısı müəyyən edilmişdir. Bundan əlavə, ölkənin ən yaxşı 1000 elmi işçisinin ayrıca reytinq göstəriciləri “Scopus” və “Google Scholar”dakı Hirş indeksinə əsasən dərc olunmuşdur. Reytinq göstəricilərində Odlar Yurdu Universitetinin əməkdaşı ilk 100-lüyə daxil olmuşdur.
Qeyd edək ki, "Azeri National H-index Ranking” Azərbaycanda araşdırıcılara vacib bir alət hesab olunur, onlara elmi məhsuldarlıqlarını və dünya elmi arenasındakı təsirlərini qiymətləndirmək və elmi fəaliyyətlərini daha səmərəli şəkildə inkişaf etdirmək üçün ən effektiv strategiyaları müəyyənləşdirməyə kömək məqsədi daşıyır.

Университет Одлар Юрду занимает место в первых рядах среди университетов согласно рейтингу «Azeri National H-index Ranking-2023»
4697
По информации от 18.04.2023, на основании научных результатов второго квартала 2023 года был объявлен международный рейтинг университетов и научно-исследовательских институтов, действующих в стране - «Azeri National H-index Ranking-2023».
Университет Одлар Юрду занимает 3-е место среди частных университетов согласно рейтингу Национального H-индекса.
В результате по индексу H (H-index), рассчитываемому на основе показателей «Web of Science», «Scopus» и «Google Scholar», был определен рейтинговый список ведущих научных организаций Азербайджана. Кроме того, были опубликованы отдельные рейтинговые показатели 1000 лучших научных работников страны на основе индекса Хирша в «Scopus» и «Google Scholar». Сотрудник Университета Одлар Юрду вошел в топ-100 по рейтинговым показателям.
Следует отметить, что «Azeri National H-index Ranking» считается важным инструментом для исследователей в Азербайджане, он призван помочь им оценить свою научную продуктивность и влияние на мировой научной арене и определить наиболее эффективные стратегии развития своей научной деятельности.