Odlar Yurdu Universiteti “Azeri National H-index Ranking-2023” reytinqinə görə universitlər arasında ön sıralarda
18 Aprel, 2023
4699
18.04.2023-cü il tarixində olan məlumata görə, 2023-cü ilin ikinci rübünün elmi nəticələrinə əsasən, ölkədə fəaliyyət göstərən universitet və elmi-tədqiqat institutlarının beynəlxalq səviyyədə reytinq sıralanması - “Azeri National H-index Ranking-2023” açıqlanmışdır.
Odlar Yurdu Universiteti milli H-indeksi (National H-index) sıralamasına görə özəl universitetlər arasında 3-cü yerdədir.
Nəticə etibarilə “Web of Science”, “Scopus” və “Google Scholar” göstəriciləri əsasında hesablanmış Hirş indeksinə (H-index) görə, Azərbaycanda lider elmi təşkilatların reytinq siyahısı müəyyən edilmişdir. Bundan əlavə, ölkənin ən yaxşı 1000 elmi işçisinin ayrıca reytinq göstəriciləri “Scopus” və “Google Scholar”dakı Hirş indeksinə əsasən dərc olunmuşdur. Reytinq göstəricilərində Odlar Yurdu Universitetinin əməkdaşı ilk 100-lüyə daxil olmuşdur.
Qeyd edək ki, "Azeri National H-index Ranking” Azərbaycanda araşdırıcılara vacib bir alət hesab olunur, onlara elmi məhsuldarlıqlarını və dünya elmi arenasındakı təsirlərini qiymətləndirmək və elmi fəaliyyətlərini daha səmərəli şəkildə inkişaf etdirmək üçün ən effektiv strategiyaları müəyyənləşdirməyə kömək məqsədi daşıyır.

Odlar Yurdu University is ranked among the top universities according to the Azeri National H-index Ranking-2023
4700
According to the information of 18.04.2023, based on the scientific results of the second quarter of 2023, the international ranking of universities and research institutes operating in the country - "Azeri National H-index Ranking-2023" was announced.
Odlar Yurdu University ranks 3rd among private universities according to the National H-index ranking.
As a result, according to the Hirsh index (H-index) calculated on the basis of "Web of Science", "Scopus" and "Google Scholar" indicators, a ranking list of leading scientific organizations in Azerbaijan was determined. In addition, separate ranking indicators of the country's top 1000 scientific workers were published based on the Hirsh index in "Scopus" and "Google Scholar". The employee of Odlar Yurdu University entered the top 100 in the rating indicators.
It should be noted that "Azeri National H-index Ranking" is considered an important tool for researchers in Azerbaijan, it aims to help them evaluate their scientific productivity and influence in the world scientific arena and determine the most effective strategies to develop their scientific activities more efficiently.