OYU-da “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı-tarixi şəxsiyyətdən bədii ideala” adlı konfrans keçirilmişdir
19 Aprel, 2023
2516
Odlar Yurdu Universitetinin Filologiya və humanitar fənlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı-tarixi şəxsiyyətdən bədii ideala” adlı konfrans keçirilmişdir.
Konfrans Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlamışdır. Daha sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Konfransda Heydər Əliyevin Azərbaycan ədəbiyyatına qayğısı, milli məfkurəmizdə yer almış Heydər Əliyev fenomeninin genezisi və Ulu Öndərin ədəbiyyatda yaradılmış bədii obrazı ilə bağlı geniş məruzələr dinlənilmiş, Heydər Əliyevin həyatı ilə bağlı videoçarxlar izlənilmiş və fakültə tələbələrinin ifasında şeirlər dinlənilmişdir.
Tədbirdə Odlar Yurdu Universitetinin prorektorları, departament və kafedra müdirləri, professor-müəllim heyəti, tələbələr və dəvət olunan qonaqlar iştirak etmişlər.
Tədbir Odlar Yurdu Universitetinin prorektorları və Birləşmiş fakültələr departamentinin rəhbərinin çıxışları ilə yekunlaşmışdır.

A conference called "The image of Heydar Aliyev in literature - from a historical personality to an artistic ideal" was held at OYU
19 April, 2023
2517
A conference dedicated to Heydar Aliyev's 100th anniversary was held under the organization of Odlar Yurdu University's Department of Philology and Humanities.
The conference began with the singing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. Later, the memory of National Leader Heydar Aliyev was commemorated with a minute's silence.
At the conference, extensive reports were heard about Heydar Aliyev's concern for Azerbaijani literature, the genesis of the phenomenon of Heydar Aliyev, which was included in our national ideology, and the artistic image of the Great Leader created in literature, videos about Heydar Aliyev's life were watched, and poems performed by students of the faculty were heard.
Vice-rectors of Odlar Yurdu University, heads of departments and departments, faculty members, students and invited guests took part in the event.
The event ended with the speeches of Odlar Yurdu University vice-rectors and the head of the Department of United Faculties.