OYU-da “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı-tarixi şəxsiyyətdən bədii ideala” adlı konfrans keçirilmişdir
19 Aprel, 2023
2516
Odlar Yurdu Universitetinin Filologiya və humanitar fənlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Ədəbiyyatda Heydər Əliyev obrazı-tarixi şəxsiyyətdən bədii ideala” adlı konfrans keçirilmişdir.
Konfrans Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlamışdır. Daha sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Konfransda Heydər Əliyevin Azərbaycan ədəbiyyatına qayğısı, milli məfkurəmizdə yer almış Heydər Əliyev fenomeninin genezisi və Ulu Öndərin ədəbiyyatda yaradılmış bədii obrazı ilə bağlı geniş məruzələr dinlənilmiş, Heydər Əliyevin həyatı ilə bağlı videoçarxlar izlənilmiş və fakültə tələbələrinin ifasında şeirlər dinlənilmişdir.
Tədbirdə Odlar Yurdu Universitetinin prorektorları, departament və kafedra müdirləri, professor-müəllim heyəti, tələbələr və dəvət olunan qonaqlar iştirak etmişlər.
Tədbir Odlar Yurdu Universitetinin prorektorları və Birləşmiş fakültələr departamentinin rəhbərinin çıxışları ilə yekunlaşmışdır.

В УОЮ прошла конференция под названием «Образ Гейдара Алиева в литературе - от исторической личности к художественному идеалу»
19 Апрель, 2023
2514
Конференция, посвященная 100-летию со дня рождения Гейдара Алиева, прошла при организации факультета филологии и гуманитарных наук Университета Одлар Юрду.
Конференция началась с исполнения Государственного Гимна Азербайджанской Республики. Позже минутой молчания почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева.
На конференции были заслушаны обширные доклады о заботе Гейдара Алиева об азербайджанской литературе, о генезисе феномена Гейдара Алиева, вошедшего в нашу национальную идеологию, о созданном в литературе художественном образе Великого Лидера. Видеоролики о жизни Гейдара Алиева. были просмотрены, и прозвучали стихи в исполнении студентов факультета.
В мероприятии приняли участие проректоры Университета Одлар Юрду, заведующие кафедрами и отделами, студенты и приглашенные гости. Мероприятие завершилось выступлениями проректоров Университета Одлар Юрду и заведующей кафедрой объединенных факультетов.