Elmi-metodiki seminarda Biologiya və ekologiya kafedrasının müəllimi Yeganə Bəşirova “Həyat fəaliyyətini təmin edən əsas tədbirlər” mövzusunda məruzə ilə çıxış etmişdir.
Daha sonra kafedranın a.e.f.d., dos. Ramil Sadıqov "Azərbaycanda təbii fəlakətlərin yaratdığı ekoloji problemlər" mövzusunda elmi-metodiki seminarı keçirilmişdir.
Seminarda Azərbaycan Respublikasının Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi yanında Milli Hidrometeorologiya Xidmətinin nümayəndələri, Odlar Yurdu Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru, professor Tərlan Abdullayev, Birləşmiş Fakültələr Departamentinin rəhbəri, dos. Aynurə Qurbanova, Biologiya və ekologiya kafedrasının müdiri, a.e.f.d., dos. Tamilla Kərimova, kafedranın professor-müəllim heyəti və tələbələri iştirak etmişdirlər.
Sonda mövzular ətrafında müzakirələr aparılmış, məruzəçilərə ünvanlanan suallar cavablandırılmışdır.

На научно-методическом семинаре с докладом на тему «Основные мероприятия, обеспечивающие жизнедеятельность» выступила преподаватель кафедры биологии и экологии Егане Баширова.
Затем на кафедре кандидат сельскохозяйственных наук, доц. Рамиль Садыгов провел научно-методический семинар на тему «Экологические проблемы, вызванные стихийными бедствиями в Азербайджане».
На семинаре участвовали представители Национальной гидрометеорологической службы при Министерстве экологии и природных ресурсов Азербайджанской Республики, проректор по научной работе Университета Одлар Юрду, профессор Тарлан Абдуллаев, заведующий кафедрой объединенных факультетов, доц. Айнура Гурбанова, заведующая кафедрой биологии и экологии, кандидат сельскохозяйственных наук, доц. Тамилла Каримова, преподаватели и студенты кафедры.