Odlar Yurdu Universitetində “Heydər Əliyev - tam səmimi” adlı tədbir keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş “Heydər Əliyev - tam səmimi” adlı tədbir keçirilmişdir.
Tədbir iştirakçıları öncə müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu, xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin Odlar Yurdu Universitetinin foyesində qoyulmuş büstünü ziyarət etmiş, tər çiçək dəstələri qoymuşlar.
Tədbirin əvvəlində Azərbaycanın dövlət himni səsləndirilmiş, daha sonra Ulu Öndər Heydər Əliyevin və şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
İlk öncə, tədbiri Odlar Yurdu Universitetinin Müşahidə Şurasının sədri, professor Samir Vəliyev açaraq, iştirakçıları salamlamaqdan məmnunluğunu ifadə etmiş və tədbir haqqında ümumi məlumat vermişdir.
Çıxış edən professor Samir Vəliyev bütün varlığı ilə xalqına bağlı olan, qəlbi daim vətən eşqi ilə döyünən, istiqlal yolumuzu və istiqbalımızı nurlandıran, millətini zamanın sərt sınaqlarından yüksək məharətlə çıxararaq, hər bir çətin vəziyyətdən ən düzgün çıxış yolu tapan müdrik lider Heydər Əliyevin Azərbaycan tarixindəki və beynəlxalq arenadakı rolundan, o cümlədən demokratik, hüquqi dövlət quruculuğunda, ölkəmizin qüdrətlənməsində, xalqın rifahının yüksəldilməsində misilsiz xidmətlərindən və dünya siyasətinə verdiyi töhfələrdən danışmışdır.
Professor Samir Vəliyev çıxışının sonunda qeyd etmişdir ki, mənalı və dəyərli ömrünü Vətəninə həsr edərək, milləti qarşısında misilsiz xidmətlər göstərməklə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri adını qazanmış dünya siyasətinin parlaq siması Ulu Öndər Heydər Əliyev tarixdə və azərbaycanlıların qəlbində əbədi olaraq qalacaq, bu nəhəng tarixi şəxsiyyətin əziz və unudulmaz xatirəsi hər zaman böyük ehtiramla yad ediləcək.
Sonra Ümummilli lider Heydər Əliyevin zəngin həyat və fəaliyyətinə həsr edilmiş sənədli film nümayiş olunmuşdur.
Tədbirin bədii hissəsində Heydər Əliyevin dinlədiyi, sevdiyi bəstələr və milli rəqslər bizim istedadlı tələbələr tərəfindən ifa edilmiş və alqışlarla qarşılanmışdır.
Tədbirin sonunda Cəlil Məmmədquluzadənin “Ölülər” tragikomediyası Ümummilli Liderin ən çox sevdiyi əsər olduğundan Odlar Yurdu Universitetinin tələbələri tərəfindən həmin pyes tamaşaçılara təqdim olunmuşdur.
Qeyd edək ki, tədbirdə Odlar Yurdu Universitetinin Müşahidə Şurasının sədri, prorektorları, departament və kafedra müdirləri, professor-müəllim heyəti, tələbələr və dəvət olunan qonaqlar iştirak etmişlər.

В Университете Одлар Юрду состоялось мероприятие под названием «Гейдар Алиев – совершенно искренне»
В Университете Одлар Юрду состоялось мероприятие, посвященное 100-летию со дня рождения общенационального лидера Гейдара Алиева под названием «Гейдар Алиев – совершенно искренно».
Участники мероприятия сначала посетили бюст Гейдара Алиева, архитектора и основателя нашего независимого государства, общенационального лидера нашего народа, установленный в фойе Университета Одлар Юрду, и возложили букеты цветов.
В начале мероприятия прозвучал Государственный гимн Азербайджана, а затем минутой молчания была почтина дорогая память Великого лидера Гейдара Алиева и наших шехидов.
В первую очередь мероприятие открыл председатель Наблюдательного совета Университета Одлар Юрду, профессор Самир Велиев, который выразил удовлетворение приветствием участников и дал общую информацию о мероприятии.
Профессор Самир Валиев выступил с речью о роли мудрого лидера Гейдара Алиева в истории Азербайджана и на международной арене, который всем своим существом связан со своим народом, чье сердце всегда бьется любовью к стране, который осветил наш путь к независимости и нашЕГО будущего, умело выведший свой народ из суровых испытаний времени и нашедший наилучший выход из каждой сложной ситуации. в том числе рассказал о несравненных заслугах Гейдара Алиева и его вкладе в мировую политику в построении демократического, правового государства, укреплении нашей страны, улучшении благосостояние народа.
В завершение своего выступления профессор Самир Валиев отметил, что великий лидер Гейдар Алиев, яркое лицо мировой политики, заслуживший звание общенационального лидера азербайджанского народа тем, что посвятил свою содержательную и ценную жизнь Родине и оказал беспримерное заслуги перед народом, навсегда останется в истории и в сердцах азербайджанцев, его незабвенная память всегда будет вспоминаться с большим уважением.
Затем был показан документальный фильм, посвященный насыщенной жизни и деятельности Общенационального лидера Гейдара Алиева.
В художественной части мероприятия композиции и национальные танцы, которые любил и слушал Гейдар Алиев, были исполнены нашими талантливыми учениками и встречены аплодисментами.
В завершение мероприятия нашими студентами была представлена трагикомедия Джалила Мамедгулузаде «Мертвые», которая была любимым произведением общенационального лидера.
Следует отметить, что в мероприятии приняли участие председатель Наблюдательного совета Университета Одлар Юрду, проректоры, заведующие кафедрами и отделами, профессора и преподаватели, студенты и приглашенные гости.