Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Arif qızı Əliyevaya
Böyük siyasi xadim, dünyəvi bir şəxsiyyət, Mehriban insan, böyük ana, humanist, şəfqətli, əsilli-nəcabətli, xalqını sevən və xalqının sevimlisi, əsl vətənpərvər və ən nəhayət öz adının sahibi
Çox hörmətli Mehriban xanım!
60 illik yubileyiniz münasibətilə Sizi Odlar Yurdu Universitetinin kollektivi adından və şəxsən öz adımdan səmimi qəlbdən təbrik edirik.
Sadəlik elə bir zirvədir ki, onu yalnız qüdrətli insanlar fəth edə bilərlər.
Keçdiyiniz parlaq və işıqlı həyat yolunun ən ali zirvəsi olaraq, Siz xalq sevgisinin və yüksək etimadın qarşılığında ali dövləti kürsüyə layiq görülmüsünüz.
Siz hər zaman üzərinizə düşən çoxşaxəli və geniş missiyaları yüksək vətənpərvərlik, hətta deyərdim ki, əsl sərkərdəlik qabiliyyəti ilə müşayiət olunan milli və dövləti ruhla həyata keçirirsiniz.
Məhz bu gün möhtəşəm Qarabağ zəfərinin ən uca zirvəsində Qalib Prezidentimiz İlham Əliyevlə qoşa, məğrurluqla, gözəlliklə ucalırsınız.
Əziz Mehriban xanım!
Sizin rəhbərliyinizlə həyata keçirilən – dünya çapında ölkəmizin nüfuzunun daha da yüksəklərə qalxmasına, istər daxili, istərsə də xarici siyasətə xidmət edən möhtəşəm layihələr Azərbaycan xalqının, Azərbaycan dövlətinin parlaq gələcəyindən xəbər verir.
İstər müsəlman ölkələrində, hətta Avropanın, dünyanın ən aparıcı ölkələrində apardığınız qurucu, yaradıcı humanitar aksiyalar, ehtiyacı olan insanlara göstərdiyiniz qayğı Sizin bütöv bir mənada həm milli, həm də multikultural dəyərlərə, uğurlu strategiyaya malik olmağınızın bariz nümunələrindəndir.
Artıq sülhə, bəşəriyyətə, insanlığa, ümumən humanizmə xidmət edən ali dövləti fəaliyyətiniz sayəsində ölkəmiz müasir dünyanın ən mötəbər mədəni tədbirlərinin keçirildiyi ünvana çevrilmişdir.
Çəkdiyiniz bu titanik zəhmətlər müqabilində Siz nəinki respublikamızın, hətta dünyanın ən nüfuzlu ölkələrinin də ali, yüksək dövləti təltiflərinə layiq görülmüsünüz.
Sizin ali dövləti rəhbərliyiniz dövlətini, millətini sevən hər bir sadə vətəndaşımızın, o cümlədən, nəinki ölkəmizdə, hətta dünyada Sizi tanıyan hər bir vicdanlı insanın qəlbində bir daha yalnız və yalnız fərəh, qürur hissi oyadır.
Əziz və hörmətli Mehriban xanım!
Bir daha Sizi əlamətdar gün – 60 illik yubileyiniz münasibətilə ürəkdən təbrik edir, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin bir silahdaşı, bir həmkarı olaraq, Ulu Öndərimizin şah əsəri olan müstəqil Azərbaycanımızın dünyanın ən nüfuzlu ölkəsinə çevrilməsi və xalqımızın xoşbəxt gələcəyi naminə möhkəm can sağlığı, ailə səadəti və apardığınız ali dövləti fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram.
Həyatınızın hər anının, tarixin hər addımının Sizə, ailənizə yalnız və yalnız xoşbəxtlik gətirməsini arzu edirəm.

To the First Vice President of the Republic of Azerbaijan, Mrs. Mehriban Aliyeva Arif
A great political figure, a worldly personality, a kind person, a great mother, a humanist, compassionate, noble, loved by the people and a true patriot, and finally, the rightful owner of her name.
Dear Mrs. Mehriban,
On the occasion of your 60th anniversary, we, on behalf of the staff of Odlar Yurdu University and personally from my side, sincerely congratulate you.
Simplicity is such a peak that only powerful individuals can conquer it.
As the highest peak of your brilliant and radiant life journey, you have earned the highest state position in return for the love of the people and their great trust.
You have always carried out the diverse and broad missions entrusted to you with high patriotism and, I would say, with true leadership qualities, in a national and state spirit.
Indeed, today, at the pinnacle of the magnificent victory in Karabakh, you stand alongside our victorious President Ilham Aliyev with dignity, pride, and beauty.
Under your leadership, the remarkable projects aimed at raising our country's reputation to higher levels globally and serving both domestic and foreign policies are signs of the brilliant future of the Azerbaijani people and state.
The humanitarian initiatives you have led, not only in Muslim countries but also in the leading countries of Europe and the world, and the care you have shown to those in need, are prominent examples of your adherence to both national and multicultural values, and your successful strategy.
Through your high state activities serving peace, humanity, and humanism, our country has become a place where the most prestigious cultural events of the modern world are held.
For the monumental efforts you have made, you have not only been awarded the highest state honors in our republic but also from the most influential countries in the world.
Your distinguished leadership has inspired a sense of pride and honor in the hearts of every simple citizen who loves their state and nation, and in every conscientious person who knows you, not only in our country but globally.
Dear and respected Mrs. Mehriban,
Once again, I heartily congratulate you on your significant 60th anniversary, and as a companion and colleague to our esteemed President Ilham Aliyev, I wish you good health, family happiness, and success in your distinguished state activities for the prosperous future of our people and the transformation of our independent Azerbaijan, the masterpiece of our great leader, into one of the most influential countries in the world.
I wish that every moment of your life and every step of history brings only happiness to you and your family.