Azərbaycan Respublikasının Birinci vitse-prezidenti xanım Mehriban Arif qızı Əliyevaya
Böyük siyasi xadim, dünyəvi bir şəxsiyyət, Mehriban insan, böyük ana, humanist, şəfqətli, əsilli-nəcabətli, xalqını sevən və xalqının sevimlisi, əsl vətənpərvər və ən nəhayət öz adının sahibi
Çox hörmətli Mehriban xanım!
60 illik yubileyiniz münasibətilə Sizi Odlar Yurdu Universitetinin kollektivi adından və şəxsən öz adımdan səmimi qəlbdən təbrik edirik.
Sadəlik elə bir zirvədir ki, onu yalnız qüdrətli insanlar fəth edə bilərlər.
Keçdiyiniz parlaq və işıqlı həyat yolunun ən ali zirvəsi olaraq, Siz xalq sevgisinin və yüksək etimadın qarşılığında ali dövləti kürsüyə layiq görülmüsünüz.
Siz hər zaman üzərinizə düşən çoxşaxəli və geniş missiyaları yüksək vətənpərvərlik, hətta deyərdim ki, əsl sərkərdəlik qabiliyyəti ilə müşayiət olunan milli və dövləti ruhla həyata keçirirsiniz.
Məhz bu gün möhtəşəm Qarabağ zəfərinin ən uca zirvəsində Qalib Prezidentimiz İlham Əliyevlə qoşa, məğrurluqla, gözəlliklə ucalırsınız.
Əziz Mehriban xanım!
Sizin rəhbərliyinizlə həyata keçirilən – dünya çapında ölkəmizin nüfuzunun daha da yüksəklərə qalxmasına, istər daxili, istərsə də xarici siyasətə xidmət edən möhtəşəm layihələr Azərbaycan xalqının, Azərbaycan dövlətinin parlaq gələcəyindən xəbər verir.
İstər müsəlman ölkələrində, hətta Avropanın, dünyanın ən aparıcı ölkələrində apardığınız qurucu, yaradıcı humanitar aksiyalar, ehtiyacı olan insanlara göstərdiyiniz qayğı Sizin bütöv bir mənada həm milli, həm də multikultural dəyərlərə, uğurlu strategiyaya malik olmağınızın bariz nümunələrindəndir.
Artıq sülhə, bəşəriyyətə, insanlığa, ümumən humanizmə xidmət edən ali dövləti fəaliyyətiniz sayəsində ölkəmiz müasir dünyanın ən mötəbər mədəni tədbirlərinin keçirildiyi ünvana çevrilmişdir.
Çəkdiyiniz bu titanik zəhmətlər müqabilində Siz nəinki respublikamızın, hətta dünyanın ən nüfuzlu ölkələrinin də ali, yüksək dövləti təltiflərinə layiq görülmüsünüz.
Sizin ali dövləti rəhbərliyiniz dövlətini, millətini sevən hər bir sadə vətəndaşımızın, o cümlədən, nəinki ölkəmizdə, hətta dünyada Sizi tanıyan hər bir vicdanlı insanın qəlbində bir daha yalnız və yalnız fərəh, qürur hissi oyadır.
Əziz və hörmətli Mehriban xanım!
Bir daha Sizi əlamətdar gün – 60 illik yubileyiniz münasibətilə ürəkdən təbrik edir, möhtərəm Prezidentimiz cənab İlham Əliyevin bir silahdaşı, bir həmkarı olaraq, Ulu Öndərimizin şah əsəri olan müstəqil Azərbaycanımızın dünyanın ən nüfuzlu ölkəsinə çevrilməsi və xalqımızın xoşbəxt gələcəyi naminə möhkəm can sağlığı, ailə səadəti və apardığınız ali dövləti fəaliyyətinizdə uğurlar arzulayıram.
Həyatınızın hər anının, tarixin hər addımının Sizə, ailənizə yalnız və yalnız xoşbəxtlik gətirməsini arzu edirəm.

Уважаемой госпоже Мехрибан Арифовне Алиевой, Первому вице-президенту Азербайджанской Республики
Великий политический деятель, мирская личность, добрая душа, великая мать, гуманист, сострадательная, благородная, любящая свой народ и любимая народом, истинный патриот и, наконец, истинная владелица своего имени.
Уважаемая госпожа Мехрибан Алиева,
Поздравляем Вас с 60-летним юбилеем от имени коллектива Одлар Юрду Университета и лично от меня.
Простота — это такая вершина, которую могут покорить только сильные личности.
Как высшая вершина Вашего яркого и светлого жизненного пути, Вы были удостоены высшего государственного поста в ответ на любовь народа и высокое доверие.
Вы всегда выполняли многозадачные и обширные миссии с высокой патриотичностью и, я бы сказал, с настоящими лидерскими качествами, на основе национального и государственного духа.
Сегодня, на вершине великолепной победы в Карабахе, Вы стоите рядом с нашим победоносным Президентом Ильхамом Алиевым с гордостью, достоинством и красотой.
Под Вашим руководством реализуются грандиозные проекты, которые способствуют дальнейшему росту репутации нашей страны на международной арене и служат внутренней и внешней политике, что предвещает светлое будущее Азербайджанского народа и государства.
Гуманитарные инициативы, которые Вы осуществляете, не только в мусульманских странах, но и в ведущих странах Европы и мира, а также забота о нуждающихся, являются яркими примерами того, что Вы обладаете как национальными, так и многокультурными ценностями и успешной стратегией.
В результате Вашей государственной деятельности, направленной на службу миру, человечеству и гуманизму, наша страна стала местом проведения крупнейших культурных событий современного мира.
За эту колоссальную работу Вы были удостоены самых высоких государственных наград не только нашей республики, но и самых влиятельных стран мира.
Ваше высокое руководство вдохновляет чувство гордости и уважения в сердцах каждого простого гражданина, который любит свою страну и народ, а также в сердцах всех честных людей, которые знают Вас, не только в нашей стране, но и по всему миру.
Уважаемая и почтенная госпожа Мехрибан Алиева,
Еще раз сердечно поздравляю Вас с юбилеем, с Вашим знаменательным 60-летием, и как соратник и коллега нашего уважаемого Президента Ильхама Алиева, желаю Вам крепкого здоровья, семейного счастья и успехов в Вашей высококлассной государственной деятельности на благо счастливого будущего нашего народа и превращения независимого Азербайджана, шедевра нашего великого лидера, в одну из самых влиятельных стран мира.