OYU-nun birgə təşkilatçılığı ilə "Qarabağ ekosistemlərinə antropogen faktorların təsiri" mövzusunda Respublika konfransı keçirilmişdir"
04 Oktyabr, 2024
1438
“Qarabağ ekosistemlərinə antropogen faktorların və iqlim dəyişikliklərinin təsiri” mövzusunda Respublika konfransı Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, AMEA və Odlar Yurdu Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Dendrologiya İnstitutunda keçirilmişdir.
Tədbir, COP 29-a dəstək məqsədini güdür və ekosistemlərin mühafizəsi ilə iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə strategiyalarının inkişaf etdirilməsi üçün platforma yaratmışdır.
Konfransda Odlar Yurdu Universitetinin Keyfiyyət təminatı və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Fəxrəddin Məmmədov açılışda iştirak edərək, tədbirin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Eyni zamanda, Biologiya və Ekologiya kafedrasının müdiri, professor Ramazan Məmmədov da konfransda çıxış edərək, fikirlərini bölüşmüşdür.
Tədbirdə alimlər və mütəxəssislər iqlim dəyişikliyinin ətraf mühitə və biomüxtəlifliyə təsirini müzakirə edərək, bu sahədə innovativ həll yolları axtarmışlar. İştirakçılar, Qarabağın ekoloji problemlərini və iqlim dəyişikliyinin yaratdığı çətinlikləri təhlil edərək, bu problemlərin həlli üçün müxtəlif elmi yanaşmalar təqdim etmişlər.
Konfransın əsas məqsədi qlobal iqlim dəyişikliyinin yaratdığı təhlükələrə qarşı birgə mübarizə aparmaq, ekosistemlərin qorunmasını təmin etmək və bu sahədə yeni elmi tədqiqat istiqamətlərini inkişaf etdirmək olmuşdur. Həmçinin, tədbir COP 29-a dəstək vermək məqsədini güdür, bu da beynəlxalq müzakirələrə töhfə vermək baxımından önəmli bir addım olmuşdur.
Tədbirin sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunmuşdur, bu da onların konfransda aktiv iştirakını və elmi müzakirələrdəki töhfələrini qiymətləndirmişdir.

Republic Conference on 'The Impact of Anthropogenic Factors on the Ecosystems of Karabakh' Organized with the Joint Effort of OYU
04 October, 2024
1368
The "Impact of Anthropogenic Factors and Climate Change on the Ecosystems of Karabakh" conference was held at the Institute of Dendrology of the Azerbaijan National Academy of Sciences, organized jointly by the Ministry of Science and Education of the Republic of Azerbaijan, ANAS, and Odlar Yurdu University.
The event aimed to support COP 29 and create a platform for the development of strategies for ecosystem protection and combating climate change.
Professor Fakhreddin Mammadov, Vice-Rector for Quality Assurance and International Relations at Odlar Yurdu University, participated in the opening and emphasized the significance of the event.
Additionally, Professor Ramazan Mammadov, Head of the Department of Biology and Ecology, also spoke at the conference and shared his thoughts.
At the event, scientists and experts discussed the impact of climate change on the environment and biodiversity, seeking innovative solutions in this field. Participants analyzed the ecological problems of Karabakh and the challenges posed by climate change, presenting various scientific approaches for solving these problems.
The main goal of the conference was to jointly fight against the dangers of global climate change, ensure the protection of ecosystems, and develop new scientific research directions in this field. The event also aimed to support COP 29, which is an important step in contributing to international discussions.
At the end of the event, certificates were presented to participants, which recognized their active participation and contributions to the scientific discussions.