OYU-nun birgə təşkilatçılığı ilə "Qarabağ ekosistemlərinə antropogen faktorların təsiri" mövzusunda Respublika konfransı keçirilmişdir"
04 Oktyabr, 2024
1438
“Qarabağ ekosistemlərinə antropogen faktorların və iqlim dəyişikliklərinin təsiri” mövzusunda Respublika konfransı Azərbaycan Respublikasının Elm və Təhsil Nazirliyi, AMEA və Odlar Yurdu Universitetinin birgə təşkilatçılığı ilə Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Dendrologiya İnstitutunda keçirilmişdir.
Tədbir, COP 29-a dəstək məqsədini güdür və ekosistemlərin mühafizəsi ilə iqlim dəyişikliyinə qarşı mübarizə strategiyalarının inkişaf etdirilməsi üçün platforma yaratmışdır.
Konfransda Odlar Yurdu Universitetinin Keyfiyyət təminatı və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Fəxrəddin Məmmədov açılışda iştirak edərək, tədbirin əhəmiyyətini vurğulamışdır.
Eyni zamanda, Biologiya və Ekologiya kafedrasının müdiri, professor Ramazan Məmmədov da konfransda çıxış edərək, fikirlərini bölüşmüşdür.
Tədbirdə alimlər və mütəxəssislər iqlim dəyişikliyinin ətraf mühitə və biomüxtəlifliyə təsirini müzakirə edərək, bu sahədə innovativ həll yolları axtarmışlar. İştirakçılar, Qarabağın ekoloji problemlərini və iqlim dəyişikliyinin yaratdığı çətinlikləri təhlil edərək, bu problemlərin həlli üçün müxtəlif elmi yanaşmalar təqdim etmişlər.
Konfransın əsas məqsədi qlobal iqlim dəyişikliyinin yaratdığı təhlükələrə qarşı birgə mübarizə aparmaq, ekosistemlərin qorunmasını təmin etmək və bu sahədə yeni elmi tədqiqat istiqamətlərini inkişaf etdirmək olmuşdur. Həmçinin, tədbir COP 29-a dəstək vermək məqsədini güdür, bu da beynəlxalq müzakirələrə töhfə vermək baxımından önəmli bir addım olmuşdur.
Tədbirin sonunda iştirakçılara sertifikatlar təqdim olunmuşdur, bu da onların konfransda aktiv iştirakını və elmi müzakirələrdəki töhfələrini qiymətləndirmişdir.

Республиканская конференция на тему 'Влияние антропогенных факторов на экосистемы Карабаха' организована совместно с ОЮУ
04 Октябрь, 2024
1440
Республиканская конференция на тему "Влияние антропогенных факторов и изменения климата на экосистемы Карабаха" прошла в Институте дендрологии Национальной академии наук Азербайджана и была организована Министерством науки и образования Азербайджанской Республики, Национальной академией наук Азербайджана (НАНА) и Университетом Одлар Юрду.
Мероприятие было направлено на поддержку COP 29 и создание платформы для разработки стратегий по охране экосистем и борьбе с изменением климата.
На открытии конференции выступил проректор по обеспечению качества и международным связям Университета Одлар Юрду, профессор Фахреддин Мамедов, который подчеркнул важность мероприятия.
Также на конференции выступил профессор Рамазан Мамедов, заведующий кафедрой биологии и экологии, который поделился своими мыслями.
В ходе мероприятия ученые и специалисты обсуждали влияние изменения климата на окружающую среду и биологическое разнообразие, а также искали инновационные решения в этой области. Участники проанализировали экологические проблемы Карабаха и сложности, вызванные изменением климата, и представили различные научные подходы для их решения.
Основной целью конференции было совместное противостояние угрозам глобальных изменений климата, обеспечение защиты экосистем и развитие новых научных исследований в этой области. Также мероприятие было направлено на поддержку COP 29, что является важным шагом в внесении вклада в международные обсуждения.
В конце мероприятия участникам были вручены сертификаты, что стало признанием их активного участия и вклада в научные обсуждения.