OYU-da Akademik Zərifə Əliyevanın 102 illiyinə həsr olunmuş konfrans keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universitetinin Biologiya və ekologiya kafedrası və Tələbə Elmi Cəmiyyəti tərəfindən akademik Zərifə Əliyevanın 102 illik yubileyinə həsr olunmuş konfrans keçirilmişdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlanmışdır. Ardınca, müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və akademik Zərifə Əliyevanın əziz xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Konfransı Odlar Yurdu Universitetinin Biologiya və ekologiya kafedrasının müdiri, professor Ramazan Məmmədov açmış və akademik Zərifə Əliyevanın yüksək ziyalılığı, müdrikliyi və tədqiqatçılıq bacarığı ilə həm ölkəmizdə, həm də beynəlxalq səviyyədə rəğbət qazandığını vurğulamışdır. Professor Ramazan Məmmədov bildirmişdir ki, Zərifə xanım Əliyevanın ömür yolu, hər bir azərbaycanlı üçün həyat və mənəviyyat dərsi, kamillik və müdriklik məktəbi olmuşdur. Onun yorulmaz fəaliyyəti sayəsində minlərlə insan şəfa tapmış, Zərifə xanım Azərbaycan səhiyyəsinin inkişafına böyük töhfələr vermişdir.
Konfrans çərçivəsində Tələbə Elmi Cəmiyyəti və Biologiya və ekologiya kafedrasının təşkilatçılığı ilə keçirilən "Zəkanın Gözündən – Zərifə Əliyeva xatirə yarışı" adlı məntiq və bilik yarışının qalibləri mükafatlandırılmışdır.
Odlar Yurdu Universitetinin tələbələri, akademik Zərifə Əliyevanın zəngin elmi irsini, Azərbaycan oftalmologiyasına verdiyi mühüm töhfələri vurğulamışlar.
Daha sonra, görkəmli alim Zərifə Əliyevanın fəaliyyətini əks etdirən və tələbələrimiz tərəfindən hazırlanan sənədli film nümayiş etdirilmişdir.

В Университете Одлар Юрду состоялась конференция, посвященная 102-летию академика Зарифы Алиевой
Кафедра биологии и экологии Университета Одлар Юрду и Студенческое научное общество провели конференцию, посвященную 102-летию академика Зарифы Алиевой.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики. Затем была проведена минута молчания в память о выдающихся личностях — основателе современного Азербайджанского государства, национальном лидере Гейдаре Алиеве и академике Зарифе Алиевой.
Конференцию открыл заведующий кафедрой биологии и экологии Университета Одлар Юрду, профессор Рамазан Мамедов, который отметил, что благодаря своему высокому интеллекту, мудрости и исследовательским способностям академик Зарифе Алиева завоевала признание как в нашей стране, так и на международной арене. Профессор Рамазан Мамедов подчеркнул, что жизненный путь Зарифы Алиевой стал для каждого азербайджанца уроком жизни, морали, совершенства и мудрости. Благодаря её неустанной деятельности тысячи людей обрели исцеление, а сама Зарифе Алиева внесла значительный вклад в развитие азербайджанского здравоохранения.
В рамках конференции Студенческое научное общество и кафедра биологии и экологии провели интеллектуально-логическое соревнование «От взгляда разума – конкурс памяти Зарифы Алиевой», победители которого были награждены.
Студенты Университета Одлар Юрду подчеркнули важный вклад академика Зарифы Алиевой в развитие азербайджанской офтальмологии и её богатое научное наследие.
Затем был представлен документальный фильм, подготовленный студентами, который отражает деятельность выдающегося ученого Зарифы Алиевой.