OYU tələbələri "YARAT" Muzeyində müasir incəsənətin sehrli dünyasını kəşf etdilər
Odlar Yurdu Universitetinin Tələbə Həmkarlar Təşkilatının təşkilatçılığı ilə tələbələrin "YARAT – Müasir İncəsənət Muzeyi"nə ekskursiyası təşkil olunmuşdur. Ekskursiyanın əsas məqsədi tələbələrin incəsənətə olan marağını artırmaq, onların estetik dünyagörüşünü və yaradıcılıq qabiliyyətini inkişaf etdirmək olmuşdur.
Ekskursiya zamanı tələbələr muzeyin təqdim etdiyi müasir incəsənət nümunələri ilə yaxından tanış olmuş, rənglərin, formaların və qeyri-adi ideyaların harmoniyasını əks etdirən əsərləri heyranlıqla izləmişlər. Müasir sənətin müxtəlif istiqamətlərini əhatə edən sərgilər tələbələrin düşüncə tərzinə təsir etmiş, onların sənətə fərqli baxış bucağından yanaşmalarına zəmin yaratmışdır.
Hər bir əsərin doğurduğu fərqli emosiyalar tələbələrdə yeni yaradıcılıq impulsları oyatmış, sənətin sərhədsiz imkanlarını bir daha kəşf etməyə təşviq etmişdir. Ekskursiya müddətində tələbələr əsərlərin ideya və məna çalarları barədə fikir mübadiləsi apararaq, sənət əsərlərinin təkcə estetik dəyər deyil, həm də dərin fəlsəfi məna daşıdığını daha yaxşı dərk etmişlər.
Tələbələr, həmçinin, müasir incəsənətin insan düşüncəsini sərbəst ifadə etmə azadlığının ən gözəl nümunəsi olduğunu müşahidə etmiş, müxtəlif texnikalarda və üslublarda hazırlanmış əsərlər vasitəsilə sənətin fərqli istiqamətləri haqqında geniş məlumat əldə etmişlər.
Sonda ekskursiya iştirakçıları əldə etdikləri təəssüratları bölüşərək belə tədbirlərin onların şəxsi inkişafına, estetik zövqünün formalaşmasına və mədəni dünyagörüşlərinin genişlənməsinə mühüm töhfə verdiyini qeyd etmişlər.

Студенты УОЮ исследовали волшебный мир современного искусства в музее "YARAT"
Экскурсия в музей "YARAT – Музей современного искусства" была организована Студенческим союзом Университета Одлар Юрду. Основной целью экскурсии было повышение интереса студентов к искусству, развитие их эстетического мировоззрения и творческих способностей.
Во время экскурсии студенты ознакомились с современными арт-образцами, представленными музеем, и с восхищением наблюдали произведения, отражающие гармонию цветов, форм и необычных идей. Выставки, охватывающие различные направления современного искусства, повлияли на мышление студентов, создавая основу для того, чтобы они подходили к искусству с новой точки зрения.
Каждое произведение вызывало разные эмоции, побуждая студентов к новым творческим импульсам и вдохновляя их снова исследовать безграничные возможности искусства. Во время экскурсии студенты обменивались мнениями о концепциях и значениях произведений и лучше поняли, что искусство — это не только эстетическая ценность, но и глубокий философский смысл.
Студенты также отметили, что современное искусство является ярким примером свободы выражения человеческой мысли. Через произведения, выполненные в различных техниках и стилях, они получили обширные знания о разных направлениях искусства.
В конце экскурсии участники поделились своими впечатлениями, отметив, что такие мероприятия вносят значительный вклад в их личностное развитие, формирование эстетического вкуса и расширение культурного мировоззрения.