OYU-da Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 102-ci ildönümünə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir
“Konstitusiya və Suverenlik” İli çərçivəsində Odlar Yurdu Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünə həsr olunmuş “Əbədi lider, əbədi suverenlik – Heydər Əliyev və hüquqi dövlət quruculuğu” adlı genişmiqyaslı tədbir təşkil olunmuşdur.
Tədbir universitetin foyesində yerləşən Ulu Öndər Heydər Əliyevin büstü önünə gülqoyma mərasimi ilə başlamış, daha sonra akt zalında davam etdirilmişdir. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilmiş, Ümummilli Liderin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yadedilmişdir.
Tədbirdə Heydər Əliyevin həyat və fəaliyyətini əks etdirən qısa videoçarx nümayiş etdirilmişdir.
Daha sonra tədbirin açılış nitqi ilə çıxış edən Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, professor Əhməd Vəliyev qeyd etmişdir ki, Ümumilli Lider Heydər Əliyev Azərbaycanın müstəqil dövlətçiliyinin əsasını qoymuş, hüquqi dövlətin formalaşmasına mühüm töhfələr vermiş dahi bir şəxsiyyətdir. Cənab rektor bildirmişdir ki, 1995-ci ildə qəbul olunmuş ilk Konstitusiya Ulu Öndər Heydər Əliyevin rəhbərliyi və siyasi iradəsi ilə hazırlanmış və qəbul olunmuşdur. Professor Əhməd Vəliyev çıxışında bu dəyərlərin gənc nəslə aşılanmasının zəruriliyini də vurğulamışdır.
Ardınca “Heydər Əliyev və hüquqi Dövlət quruculuğu” mövzusunda keçirilmiş inşa-yazı, rəsm, bədii qiraət, natiqlik müsabiqəsinin və məntiq-bilik yarışının qaliblərinə fəxri fərmanlar təqdim olunmuşdur.
Tədbir çərçivəsində Ulu Öndər Heydər Əliyevə həsr olunmuş “Xalqın xilaskarı” adlı kompozisiya nümayiş etdirilmiş, ardınca isə Ümummilli Liderin xilaskarlıq missiyasına həsr olunmuş “Dahi sərkərdə” adlı mahnı səsləndirilmişdir.
Odlar Yurdu Universitetində təşkil olunmuş bu tədbir Ulu Öndər Heydər Əliyevin Azərbaycan dövlətçiliyində oynadığı müstəsna rolu bir daha vətənpərvərlik ruhunda vurğulamış, iştirakçılarda dərin təəssürat yaratmışdır.

Мероприятие, посвящённое 102-й годовщине Национального Лидера Гейдара Алиева в Университете Одлар Юрду
10 Май, 2025
1798
В рамках Года «Конституция и Суверенитет» в Университете Одлар Юрду прошло масштабное мероприятие, посвящённое 102-й годовщине со дня рождения Национального Лидера Гейдара Алиева, под названием «Вечный лидер, вечный суверенитет – Гейдар Алиев и построение правового государства».
Мероприятие началось с церемонии возложения цветов к бюсту Великого Лидера Гейдара Алиева, расположенного в фойе университета, и продолжилось в актовом зале. Прозвучал Государственный Гимн Азербайджанской Республики, и память Национального Лидера была почтена минутой молчания.
В ходе мероприятия был показан короткий видеоролик, отражающий жизнь и деятельность Гейдара Алиева.
Затем с открытой речью выступил ректор Университета Одлар Юрду, профессор Ахмед Валиев, который отметил, что Национальный Лидер Гейдар Алиев заложил основы независимости Азербайджана и внёс значительный вклад в формирование правового государства. Ректор отметил, что первая Конституция, принятая в 1995 году, была подготовлена и принята под руководством и политической волей Великого Лидера Гейдара Алиева. Профессор Ахмед Валиев также подчеркнул необходимость передачи этих ценностей молодому поколению.
Затем победителям конкурсов на тему «Гейдар Алиев и построение правового государства» в номинациях эссе, рисунок, художественное чтение, ораторское мастерство и логическое мышление были вручены почётные грамоты.
В рамках мероприятия была представлена композиция «Спаситель народа», посвящённая Великому Лидеру Гейдару Алиеву, а затем прозвучала песня «Великий командир», посвящённая его спасительной миссии.
Это мероприятие, организованное в Университете Одлар Юрду, ещё раз подчеркнуло исключительную роль Великого Лидера Гейдара Алиева в государственности Азербайджана и оставило глубокое впечатление на участников, укрепив дух патриотизма.