Odlar Yurdu Universiteti və Odlar Yurdu Kolleci adından, Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünü böyük hörmət və fəxrlə yad edirik
10 May, 2025
1782
Bu gün – 10 may 2025-ci il – Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, dünya miqyaslı siyasi xadim Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümüdür.
Zəmanəsinin nəhəng dövlət adamı, Azərbaycançılıq ideologiyasının banisi, müasir müstəqil Azərbaycanın memarı olan Ulu Öndər Heydər Əliyev xalqımızın taleyində misilsiz rol oynamış, ölkəmizi zamanın sərt sınaqlarından uğurla çıxarmış, sabitliyə və inkişaf yoluna qovuşdurmuş tarixi şəxsiyyətdir. Onun əzmkarlığı, siyasi iradəsi və müdrikliyi Azərbaycanı dünya arenasında tanıdan və tanıdıqca yüksəldən bir amalın təntənəsinə çevrildi.
Bu gün Heydər Əliyev cismani baxımdan aramızda olmasa da, onun ideyaları, yaratdığı dövlətçilik məktəbi və strateji uzaqgörənliyi Azərbaycan həyatının bütün sahələrində yaşayır və inkişaf edir. Onun müəyyənləşdirdiyi inkişaf yolu bu gün Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə davam etdirilir.
2020-ci ildə 44 gün davam edən Vətən müharibəsi Ulu Öndərin ən böyük arzularından birinin – Qarabağın azadlığının reallaşmasına zəmin yaratdı. 8 noyabr tarixində Şuşanın işğaldan azad edilməsi ilə Azərbaycan xalqı 28 illik nisgili tarixin yaddaşına qovuşdurdu, Vətən sevgisinin, milli birlik və iradənin parlaq qələbəsini yaşadı. Prezident İlham Əliyev Ulu Öndərin “Şuşasız Qarabağ, Qarabağsız Azərbaycan yoxdur” kəlamını gerçəyə çevirməklə, tarixi ədaləti bərpa etdi və xalqımıza Zəfər sevincini bəxş etdi.
Odlar Yurdu Universiteti və Odlar Yurdu Kolleci olaraq bu əlamətdar gündə xalqımızın taleyində silinməz izlər qoymuş dahi şəxsiyyətin – Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsini dərin ehtiram, hörmət və sonsuz minnətdarlıqla yad edirik.
Və böyük qürurla deyirik:
Nə yaxşı ki, Azərbaycanın Heydər Əliyev zirvəsi var! Nə yaxşı ki, onun layiqli davamçısı, qüdrətli liderimiz Prezident İlham Əliyev var!

От имени Университета Одлар Юрду и Колледжа Одлар Юрду с глубоким уважением и гордостью чтим память Национального Лидера Гейдара Алиева в день 102-й годовщины со дня его рождения
10 Май, 2025
1783
Сегодня — 10 мая 2025 года — исполняется 102 года со дня рождения великого сына азербайджанского народа, выдающегося государственного деятеля мирового масштаба — Гейдара Алиева.
Как великий государственный деятель своего времени, основоположник идеологии азербайджанства и архитектор современной независимой Азербайджанской Республики, Уважаемый Лидер сыграл исключительную роль в судьбе нашего народа. Он провёл страну через тяжёлые испытания, обеспечил стабильность и вывел её на путь развития. Его целеустремлённость, политическая воля и мудрость стали символом восхождения Азербайджана на мировой арене.
Хотя Гейдара Алиева нет с нами физически, его идеи, созданная им школа государственности и стратегическое видение продолжают жить и развиваться во всех сферах жизни страны. Сегодня путь развития, определённый им, уверенно продолжается под руководством Победоносного Верховного Главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева.
44-дневная Отечественная война в 2020 году стала основой осуществления одной из самых заветных мечт Уважаемого Лидера — освобождения Карабаха. 8 ноября освобождение Шуши положило конец 28-летней тоске азербайджанского народа и стало яркой победой патриотизма, национального единства и воли. Президент Ильхам Алиев, реализовав слова Уважаемого Лидера — «Нет Карабаха без Шуши, нет Азербайджана без Карабаха», — восстановил историческую справедливость и подарил народу радость Победы.
Университет и Колледж Одлар Юрду в этот знаменательный день с глубоким уважением, почтением и безграничной благодарностью вспоминают Национального Лидера, оставившего неизгладимый след в истории нашего народа.
И с гордостью заявляем:
Как хорошо, что у Азербайджана есть национальный лидер по имени Гейдар Алиев!
Как хорошо, что у нас есть его достойный продолжатель — наш могущественный лидер, Президент Ильхам Алиев!