Odlar Yurdu Universiteti və Odlar Yurdu Kolleci adından, Ulu Öndər Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümünü böyük hörmət və fəxrlə yad edirik
10 May, 2025
1782
Bu gün – 10 may 2025-ci il – Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, dünya miqyaslı siyasi xadim Heydər Əliyevin anadan olmasının 102-ci ildönümüdür.
Zəmanəsinin nəhəng dövlət adamı, Azərbaycançılıq ideologiyasının banisi, müasir müstəqil Azərbaycanın memarı olan Ulu Öndər Heydər Əliyev xalqımızın taleyində misilsiz rol oynamış, ölkəmizi zamanın sərt sınaqlarından uğurla çıxarmış, sabitliyə və inkişaf yoluna qovuşdurmuş tarixi şəxsiyyətdir. Onun əzmkarlığı, siyasi iradəsi və müdrikliyi Azərbaycanı dünya arenasında tanıdan və tanıdıqca yüksəldən bir amalın təntənəsinə çevrildi.
Bu gün Heydər Əliyev cismani baxımdan aramızda olmasa da, onun ideyaları, yaratdığı dövlətçilik məktəbi və strateji uzaqgörənliyi Azərbaycan həyatının bütün sahələrində yaşayır və inkişaf edir. Onun müəyyənləşdirdiyi inkişaf yolu bu gün Müzəffər Ali Baş Komandan, Prezident İlham Əliyev tərəfindən qətiyyətlə davam etdirilir.
2020-ci ildə 44 gün davam edən Vətən müharibəsi Ulu Öndərin ən böyük arzularından birinin – Qarabağın azadlığının reallaşmasına zəmin yaratdı. 8 noyabr tarixində Şuşanın işğaldan azad edilməsi ilə Azərbaycan xalqı 28 illik nisgili tarixin yaddaşına qovuşdurdu, Vətən sevgisinin, milli birlik və iradənin parlaq qələbəsini yaşadı. Prezident İlham Əliyev Ulu Öndərin “Şuşasız Qarabağ, Qarabağsız Azərbaycan yoxdur” kəlamını gerçəyə çevirməklə, tarixi ədaləti bərpa etdi və xalqımıza Zəfər sevincini bəxş etdi.
Odlar Yurdu Universiteti və Odlar Yurdu Kolleci olaraq bu əlamətdar gündə xalqımızın taleyində silinməz izlər qoymuş dahi şəxsiyyətin – Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsini dərin ehtiram, hörmət və sonsuz minnətdarlıqla yad edirik.
Və böyük qürurla deyirik:
Nə yaxşı ki, Azərbaycanın Heydər Əliyev zirvəsi var! Nə yaxşı ki, onun layiqli davamçısı, qüdrətli liderimiz Prezident İlham Əliyev var!

On behalf of Odlar Yurdu University and Odlar Yurdu College, we proudly and respectfully commemorate the 102nd anniversary of National Leader Heydar Aliyev’s birth
10 May, 2025
1784
Today – May 10, 2025 – marks the 102nd anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the National Leader of the Azerbaijani people and a statesman of global stature.
As a prominent statesman of his era, the founder of the ideology of Azerbaijanism, and the architect of modern independent Azerbaijan, Great Leader Heydar Aliyev played an unparalleled role in the fate of our nation. He led our country through harsh historical challenges, bringing it to a path of stability and development. His determination, political will, and wisdom turned Azerbaijan’s rise on the world stage into a celebrated mission.
Although Heydar Aliyev is no longer with us physically, his ideas, the school of statehood he established, and his strategic foresight continue to live and flourish in every aspect of Azerbaijani life. The path of progress he defined is being firmly pursued today by the Victorious Commander-in-Chief, President Ilham Aliyev.
The 44-day Patriotic War of 2020 created the foundation for the realization of one of the Great Leader’s biggest dreams – the liberation of Karabakh. With the liberation of Shusha on November 8, the Azerbaijani people ended 28 years of longing, experiencing the bright triumph of patriotism, national unity, and collective will. President Ilham Aliyev fulfilled the Great Leader’s words — “There is no Karabakh without Shusha, and no Azerbaijan without Karabakh” — restoring historical justice and bringing the joy of victory to our nation.
On this significant day, Odlar Yurdu University and Odlar Yurdu College honor with deep respect, reverence, and eternal gratitude the cherished memory of the National Leader, who left an indelible mark on our nation's destiny.
And we proudly declare:
How fortunate we are that Azerbaijan has a Heydar Aliyev peak!
How fortunate we are that his worthy successor, our powerful leader President Ilham Aliyev, is leading us forward!