OYU-nun təşkilatçılığı ilə “Ağıllı ətraf mühit və yaşıl texnologiyalar” adlı 2-ci beynəlxalq elmi konfrans keçirilmişdir
30 May, 2025
2197
Bakıda, “The Ritz-Carlton” otelində Odlar Yurdu Universitetinin təşkilatçılığı ilə “Scopus” elmi bazasında indekslənən “Ağıllı ətraf mühit və yaşıl texnologiyalar” adlı 2-ci beynəlxalq elmi konfrans uğurla keçirilmişdir.
Konfrans Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlamışdır.
Konfransda açılış nitqi ilə çıxış edən Odlar Yurdu Universitetinin İdarəetmə Şurasının sədri, millət vəkili, professor Samir Vəliyev müasir dövrdə ekoloji tarazlığın qorunmasının, ətraf mühitin mühafizəsinin və iqlim dəyişikliklərinə qarşı mübarizənin qlobal önəm daşıdığını vurğulamışdır. O, qeyd etmişdir ki, yaşıl texnologiyaların inkişafı və alternativ enerji mənbələrindən səmərəli istifadə ölkəmizin dayanıqlı inkişaf strategiyasının mühüm tərkib hissəsidir.
Professor Samir Vəliyev Odlar Yurdu Universitetinin elmi innovasiyaların təşviqi və beynəlxalq əməkdaşlıqların genişləndirilməsi istiqamətindəki fəaliyyətini yüksək qiymətləndirərək, bu cür beynəlxalq tədbirlərin ölkəmizin elmi potensialının dünyaya təqdim olunmasında əvəzsiz rol oynadığını vurğulamışdır.
Daha sonra çıxış edən OYU-nun Keyfiyyət təminatı, innovasiyalar və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Fəxrəddin Məmmədov müstəqillik dövründə Azərbaycanın beynəlxalq aləmdə bir çox əhəmiyyətli tədbirlərə ev sahibliyi etdiyini qeyd etmiş, “Ağıllı ətraf mühit və yaşıl texnologiyalar” adlı beynəlxalq konfransın ölkəmizdə ikinci dəfə keçirilməsinin Azərbaycanın artan beynəlxalq nüfuzunun göstəricisi olduğunu bildirmişdir.
Sonra konfransda AMEA-nın NKPİ-nin direktoru və çoxfunksiyalı reagentlərin kimyası və texnologiyası şöbəsinin müdiri, professor Vaqif Abbasov, Milli Məclisin deputatları Sadıq Qurbanov və Ceyhun Məmmədov, Elm və Təhsil Nazirliyi İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun baş direktoru, akademik Əli Abbasov çıxış etmişlər.
Həmçinin, dünya şöhrətli alimlər — kanadalı professor Witold Pedrycz və polşalı professor Janusz Kacprzyk, eləcə də Malayziyanın Sunway Universitetindən professor M. Kheireddine Aroua tədbirin əhəmiyyətindən bəhs etmişlər.
Plenar iclasdan sonra konfrans bölmələr üzrə davam etmiş, burada ağıllı ətraf mühit və yaşıl texnologiyalar sahəsində yeni modullar, proqramlar və süni intellekt üzərində aparılan tədqiqatlar təqdim edilmişdir. Konfransda ağıllı şəhər və ağıllı kəndlərin yaradılması üçün uyğun ekosistemlər mövzusunda da dəyərli məruzələr dinlənilmişdir.
Xaricdən qatılan məruzəçilərin fikirləri yerli tədqiqatçılar tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır. İkinci gün isə Odlar Yurdu Universitetində bölmələr üzrə davam edən konfransda professor-müəllim heyəti və qonaqların iştirakı ilə qiymətli məruzələr dinlənilmişdir.

The 2nd International Scientific Conference on "Smart Environment and Green Technologies" was held under the organization of Odlar Yurdu University
30 May, 2025
2197
The 2nd International Scientific Conference on "Smart Environment and Green Technologies", indexed in the Scopus scientific database, was successfully held at The Ritz-Carlton Hotel in Baku, organized by Odlar Yurdu University. The conference began with the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
In his opening speech, the Chairman of the Board of Trustees of Odlar Yurdu University, Member of Parliament, Professor Samir Valiyev emphasized the global importance of maintaining ecological balance, environmental protection, and combating climate change in the modern era. He stated that the development of green technologies and the efficient use of alternative energy sources are an essential part of the country’s sustainable development strategy.
Professor Valiyev also praised the efforts of Odlar Yurdu University in promoting scientific innovations and expanding international collaborations, highlighting the invaluable role of such international events in presenting the country’s scientific potential to the world.
Next, the Vice-Rector for Quality Assurance, Innovations, and International Relations of OYU, Professor Fakhraddin Mammadov, pointed out that Azerbaijan has hosted many important international events since gaining independence. He also noted that holding the “Smart Environment and Green Technologies” conference for the second time in the country was a reflection of Azerbaijan's growing international influence.
Following this, speeches were made by Professor Vaqif Abbasov, Director of the Institute of Chemistry and Technology of Multifunctional Reagents at ANAS, Members of Parliament Sadıq Qurbanov and Ceyhun Mammadov, and the Director-General of the Management Systems Institute of the Ministry of Science and Education, Academic Ali Abbasov.
Additionally, world-renowned scholars such as Professor Witold Pedrycz from Canada, Professor Janusz Kacprzyk from Poland, and Professor M. Kheireddine Aroua from Sunway University, Malaysia, shared their insights on the significance of the event.
After the plenary session, the conference continued in various sections, where new modules, programs, and research on artificial intelligence in the field of smart environment and green technologies were presented. Valuable reports on the creation of appropriate ecosystems for smart cities and smart villages were also discussed.
The ideas of foreign speakers were met with great interest by local researchers. On the second day, the conference continued at Odlar Yurdu University with presentations by professors, academic staff, and guests.