OYU-da Müstəqilliyin 107-ci ildönümü və universitetimizin 30 illiyi qeyd olunmuşdur
Odlar Yurdu Universitetində Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyinin 107-ci ildönümünə və universitetin yaranmasının 30 illiyinə həsr olunmuş “Odlar Yurdum, Azərbaycanım” adlı təntənəli tədbir keçirilmişdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin ifası ilə açıq elan olunmuşdur. Dövlət Himni universitetin xor kollektivinin yüksək peşəkarlıqla ifasında səsləndirilmişdir. Daha sonra Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda edən şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunmuşdur.
Tədbir çərçivəsində universitetimizin TEC sədri Ayna Məmmədova tərəfindən böyük şair Məmməd Arazın “Ana torpaq” şeiri səsləndirilmişdir. Şeirin duyğusal və vətənpərvərlik ruhunda ifası tədbir iştirakçılarına dərin təsir bağışlamışdır.
Ardınca universitetimizin tələbələri – Səməd Muradov və Nuru Xudaverdiyev solist qismində, universitetin xor kollektivi ilə birgə “Azərbaycan” mahnısını yüksək sənətkarlıqla ifa etmişlər.
Tədbir iştirakçılarına xüsusi emosional anlar bəxş edən çıxışlardan biri də tələbələrimizin ifasında təqdim olunan “Azərbaycan” şeiri olmuşdur.
Daha sonra universitetin tələbələri Rəhilə Dadaşova və Sevinc Süleymanova səhnəyə çıxaraq vətənpərvər ruhda ifa etdikləri “Bu diyarın” kompozisiyanı “Odlar Yurdu” rəqs ansamblının müşayiəti ilə təqdim etmişlər.
Yubiley tədbiri çərçivəsində universitet tələbələrinin il ərzində əldə etdikləri uğurları əks etdirən video-çarxlar nümayiş etdirilmişdir. Respublika və beynəlxalq səviyyəli layihələrdə fəal iştirak etmiş, fərqlənmiş, eləcə də intizam və akademik nailiyyətlərə görə tələbələrimizə fəxri fərmanlar təqdim olunmuşdur.
Tədbirin sonunda Odlar Yurdu Universitetinin əməkdaşlarının ifasında universitetin 30 illiyinə həsr olunmuş “Təhsilinlə ucaldım” adlı mahnı səsləndirilmiş və universitetin 30 illik inkişaf yolunu əhatə edən xüsusi hazırlanmış video-klip nümayiş etdirilmişdir.
Tədbir yüksək əhval-ruhiyyə və qürurverici atmosfer ilə yadda qalmış, iştirakçılarda həm milli kimliyə bağlılıq, həm də təhsilin gücünə olan inamı bir daha gücləndirmişdir.

A solemn event titled “My Land of Fire, My Azerbaijan” was held at Odlar Yurdu University to mark the 107th Anniversary of the Independence of the Republic of Azerbaijan and the 30th Anniversary of the University’s establishment.
The event commenced with the performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, delivered with high professionalism by the university's choir ensemble. This was followed by a minute of silence to honor the cherished memory of the martyrs who sacrificed their lives for Azerbaijan’s independence and territorial integrity.
As part of the program, Ayna Mammadova, Chair of the university’s Student Scientific Society, performed the poem “Motherland Soil” by the renowned poet Mammad Araz. Her emotional and patriotic recitation deeply moved the audience.
Next, university students Samad Muradov and Nuru Khudaverdiyev performed the song “Azerbaijan” as soloists, accompanied by the university choir, showcasing great artistic skill.
One of the emotionally stirring moments of the event was a heartfelt performance of the poem “Azerbaijan” by a group of students, leaving a lasting impression on the attendees.
This was followed by a patriotic composition titled “This Land” performed by students Rahila Dadashova and Sevinc Suleymanova, accompanied by the “Odlar Yurdu” dance ensemble, blending poetry, music, and movement.
In celebration of the university’s milestone anniversary, video presentations showcasing students' achievements over the past year were displayed. Students who had actively participated in national and international projects, demonstrated academic excellence, and maintained exemplary discipline were awarded honorary diplomas.
The event concluded with the performance of the song “I Rose Through Your Education” by university staff, dedicated to the university’s 30th anniversary. A specially prepared video clip highlighting the university’s three-decade journey of development and success was also presented.
The event left a strong impression with its uplifting and proud atmosphere, reinforcing the participants’ sense of national identity and deepening their belief in the transformative power of education.