Odlar Yurdu Universitetində Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş konfrans keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universitetində “Konstitusiya və Suverenlik” ili çərçivəsində 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş “Azərbaycanın taleyini dəyişən zəfər tarixi” adlı konfrans təşkil olunmuşdur.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlamışdır. Ardınca Milli Qurtuluş Gününün tarixi əhəmiyyətini əks etdirən və tələbələrimiz tərəfindən hazırlanan videoçarx nümayiş etdirilmişdir.
Konfransda giriş sözü ilə çıxış edən OYU-nun Tədrisin təşkili və yeni təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, dos. Qabil Qafarov Milli Qurtuluş Gününü müasir Azərbaycanın siyasi sabitliyinin, milli həmrəyliyinin və inkişaf yolunun əsasını qoyan taleyüklü bir mərhələ kimi dəyərləndirmişdir. O, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xilaskarlıq missiyasının tarixi əhəmiyyətini vurğulayaraq, gənclərin bu ideallara sadiq qalmasının və onları yaşatmasının cəmiyyətin gələcəyi baxımından mühüm olduğunu bildirmişdir.
Daha sonra müxtəlif ixtisaslarda təhsil alan tələbələr çıxış edərək Milli Qurtuluş Gününün tarixi və mənəvi dəyərindən bəhs etmişlər. Onlar 1993-cü ilin iyun hadisələrinin Azərbaycan dövlətçiliyinin taleyində oynadığı həlledici rolu vurğulamış, xalqın çağırışı ilə hakimiyyətə qayıdan Ulu Öndər Heydər Əliyevin müdrik və qətiyyətli siyasətinin ölkəni xaosdan xilas edərək sabitlik və inkişaf yoluna çıxardığını qeyd etmişlər. Tələbələrin çıxışlarında müstəqilliyin qorunması, dövlətçiliyə sədaqət və Ümummilli Liderin ideyalarına dərin ehtiram hissi aydın şəkildə əks olunmuşdur.
Konfransın yekununda universitetin ictimai-mədəni həyatında fəallığı ilə seçilən tələbələr səmərəli fəaliyyətlərinə görə sertifikatlarla təltif olunmuşdur.

A conference dedicated to National Salvation Day held at Odlar Yurdu University
Within the framework of the "Year of Constitution and Sovereignty", Odlar Yurdu University hosted a conference titled "The victory that changed the fate of Azerbaijan", dedicated to June 15 – National Salvation Day.
The event began with the playing of the national anthem of the Republic of Azerbaijan, followed by a minute of silence in memory of the national leader Heydar Aliyev. A video clip prepared by the students, highlighting the historical significance of National Salvation Day, was then screened.
In his opening speech, OYU’s vice-rector for educational affairs and new teaching technologies, associate professor Qabil Qafarov, described National Salvation Day as a turning point that laid the foundation for political stability, national unity, and the development path of modern Azerbaijan. He emphasized the historic significance of Heydar Aliyev’s mission of salvation and stressed the importance of youth remaining loyal to these ideals and preserving them for the future of society.
Students from various disciplines later delivered speeches on the historical and moral value of National Salvation Day. They underlined the decisive role of the June 1993 events in the fate of the Azerbaijani statehood and noted that the wise and determined leadership of Heydar Aliyev, who returned to power at the call of the people, saved the country from chaos and put it on the path of stability and progress. Their speeches reflected a deep sense of commitment to independence, loyalty to statehood, and great respect for the ideals of the national leader.
At the end of the conference, students who had demonstrated active participation in the university’s social and cultural life were awarded certificates in recognition of their valuable contributions.