Odlar Yurdu Universitetində Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş konfrans keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universitetində “Konstitusiya və Suverenlik” ili çərçivəsində 15 İyun – Milli Qurtuluş Gününə həsr olunmuş “Azərbaycanın taleyini dəyişən zəfər tarixi” adlı konfrans təşkil olunmuşdur.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi və Ümummilli Lider Heydər Əliyevin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlamışdır. Ardınca Milli Qurtuluş Gününün tarixi əhəmiyyətini əks etdirən və tələbələrimiz tərəfindən hazırlanan videoçarx nümayiş etdirilmişdir.
Konfransda giriş sözü ilə çıxış edən OYU-nun Tədrisin təşkili və yeni təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, dos. Qabil Qafarov Milli Qurtuluş Gününü müasir Azərbaycanın siyasi sabitliyinin, milli həmrəyliyinin və inkişaf yolunun əsasını qoyan taleyüklü bir mərhələ kimi dəyərləndirmişdir. O, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin xilaskarlıq missiyasının tarixi əhəmiyyətini vurğulayaraq, gənclərin bu ideallara sadiq qalmasının və onları yaşatmasının cəmiyyətin gələcəyi baxımından mühüm olduğunu bildirmişdir.
Daha sonra müxtəlif ixtisaslarda təhsil alan tələbələr çıxış edərək Milli Qurtuluş Gününün tarixi və mənəvi dəyərindən bəhs etmişlər. Onlar 1993-cü ilin iyun hadisələrinin Azərbaycan dövlətçiliyinin taleyində oynadığı həlledici rolu vurğulamış, xalqın çağırışı ilə hakimiyyətə qayıdan Ulu Öndər Heydər Əliyevin müdrik və qətiyyətli siyasətinin ölkəni xaosdan xilas edərək sabitlik və inkişaf yoluna çıxardığını qeyd etmişlər. Tələbələrin çıxışlarında müstəqilliyin qorunması, dövlətçiliyə sədaqət və Ümummilli Liderin ideyalarına dərin ehtiram hissi aydın şəkildə əks olunmuşdur.
Konfransın yekununda universitetin ictimai-mədəni həyatında fəallığı ilə seçilən tələbələr səmərəli fəaliyyətlərinə görə sertifikatlarla təltif olunmuşdur.

В Университете Одлар Юрду состоялась конференция, посвящённая Дню национального спасения
В рамках года «Конституции и суверенитета» в Университете Одлар Юрду была организована конференция под названием «Победная история, изменившая судьбу Азербайджана», посвящённая 15 июня – Дню национального спасения.
Мероприятие началось с исполнения государственного гимна Азербайджанской Республики и минуты молчания в память о всенародном лидере Гейдаре Алиеве. Затем был показан видеоролик, подготовленный студентами и отражающий историческое значение Дня национального спасения.
С приветственным словом выступил проректор по организации обучения и новым учебным технологиям университета, доцент Габиль Гафаров. Он отметил, что День национального спасения является судьбоносным этапом, положившим начало политической стабильности, национальному единству и пути развития современного Азербайджана. Подчеркнув спасительную миссию Гейдара Алиева, он отметил важность верности молодёжи этим идеалам как залога будущего общества.
Затем студенты различных специальностей выступили с речами, в которых говорили о важности этого дня и его нравственных аспектах. Они подчеркнули решающую роль событий июня 1993 года в судьбе азербайджанской государственности и отметили, что мудрая и решительная политика Гейдара Алиева, вернувшегося к власти по призыву народа, спасла страну от хаоса и вывела её на путь стабильности и развития. В их выступлениях прозвучали мотивы верности независимости, преданности государственности и глубокого уважения к идеям всенародного лидера.
В завершение конференции студенты, активно участвующие в общественной и культурной жизни университета, были награждены сертификатами за свою плодотворную деятельность.