Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, professor Əhməd Vəliyevin Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə rəsmi təbrik mesajı
05 Oktyabr, 2025
2961
Hörmətli müəllimlər, əziz həmkarlar!
Bu gün dünyada müəllim peşəsinə həsr olunmuş ən əlamətdar günlərdən biri – Beynəlxalq Müəllimlər Günüdür.
Bu münasibətlə hər birinizi səmimi qəlbdən təbrik edir, Azərbaycan təhsilinə verdiyiniz misilsiz xidmətlərə görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Peşəkar fəaliyyətiniz, sadiqliyiniz və fədakarlığınız sayəsində gənclərimiz təkcə elmi biliklərə deyil, yüksək əxlaqi dəyərlərə də yiyələnir və sabahın müvəffəqiyyətli insanları kimi yetişirlər.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sözləri ilə desək: “Mən dünyada müəllimdən yüksək ad tanımıram.” Bu kəlam, müəllim peşəsinin ucalığını, onun cəmiyyətimizdəki əvəzolunmaz yerini və xalqımızın inkişafı ilə tərəqqisində oynadığı rolu ən aydın şəkildə ifadə edir. Müəllimlik yalnız bir peşə deyil, bu, insanın həyatındakı ən ali mənəvi missiyadır.
Siz, həmkarlarım, bilikdən daha çox, zəhmətiniz və mənəvi dəyərlərinizlə gələcəyimizin inşasında başlıca rolu olan şəxslərsiniz.
Müəllimlərin fəaliyyəti cəmiyyətin inkişafının təməl daşıdır. Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Təhsil millətin gələcəyidir” kəlamı da bu gün öz aktuallığını qoruyur. Çünki müasir dünyada ölkələrin gələcək inkişafı, millətlərin taleyi məhz təhsilin səviyyəsindən asılıdır.
Təhsil ocaqlarında sizin kimi səriştəli, öz işinə dərin hörmətlə yanaşan, daim öyrədən və öyrənən müəllimlərimizin olması Azərbaycanın parlaq gələcəyinə olan inamımızı daha da gücləndirir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyev, dəfələrlə çıxışlarında təhsilin ölkənin davamlı inkişafında əhəmiyyətli rol oynadığını vurğulamışdır. Onun rəhbərliyi ilə təhsilin keyfiyyətinin artırılması, müəllimlərin sosial rifahının yaxşılaşdırılması və təhsil islahatlarının davamlı həyata keçirilməsi Azərbaycan təhsil sisteminin beynəlxalq standartlara uyğun inkişafına şərait yaradır.
Əziz müəllimlər, sizin əməyiniz müqəddəsdir. İstər auditoriyada, istərsə də həyatın müxtəlif sahələrində göstərdiyiniz nümunəviliyi, elmi və mənəvi liderliyi hər zaman yüksək qiymətləndiririk. Sizlərin əməyi nəticəsində Azərbaycanın gələcəyi daha parlaq, daha inamlı olacaqdır. Bu şərəfli yolda hər birinizə tükənməz enerji, sağlamlıq və peşəkar fəaliyyətinizdə böyük uğurlar arzulayıram!
Sizləri Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə bir daha ürəkdən təbrik edir, gələcək fəaliyyətinizdə ən yüksək nailiyyətləri əldə etməyinizi diləyirəm!

Официальное поздравительное послание ректора Университета Одлар Юрду, профессора Ахмеда Валиева по случаю Международного дня учителя
05 Октябрь, 2025
2960
Уважаемые учителя, дорогие коллеги!
Сегодня отмечается один из самых значимых дней в мире, посвящённых профессии учителя — Международный день учителя.
В этот знаменательный день сердечно поздравляю каждого из вас и выражаю глубокую благодарность за ваш неоценимый вклад в развитие образования Азербайджана. Благодаря вашей профессиональной деятельности, преданности делу и самоотверженности молодое поколение приобретает не только научные знания, но и высокие нравственные ценности, становясь успешными людьми будущего.
Как сказал наш Национальный лидер Гейдар Алиев: «Я не знаю в мире звания выше, чем звание учителя.» Эти слова ярко выражают величие учительской профессии, её незаменимую роль в нашем обществе и вклад в развитие и прогресс нашего народа. Учительство — это не просто профессия, это высшая моральная миссия в жизни человека.
Дорогие коллеги, вы играете главную роль в построении нашего будущего не только знаниями, но и своим трудом и нравственными ценностями.
Деятельность учителей — фундамент развития общества. Слова Великого Лидера Гейдара Алиева «Образование — будущее нации» сохраняют свою актуальность и сегодня. Ведь в современном мире будущее развитие стран и судьба народов зависят от уровня образования.
Наличие компетентных, преданных своему делу и постоянно совершенствующихся учителей, таких как вы, в наших учебных заведениях укрепляет нашу уверенность в светлом будущем Азербайджана.
Президент Азербайджанской Республики господин Ильхам Алиев не раз в своих выступлениях подчеркивал важную роль образования в устойчивом развитии страны. Под его руководством повышается качество образования, улучшается социальное благосостояние учителей, и непрерывно проводятся реформы в сфере образования, обеспечивающие развитие азербайджанской системы образования в соответствии с международными стандартами.
Уважаемые учителя, ваш труд свят. Мы всегда высоко ценим ваш пример, научное и нравственное лидерство как в аудитории, так и в различных сферах жизни. Благодаря вашим усилиям будущее Азербайджана станет светлее и увереннее. На этом почётном пути желаю каждому из вас неиссякаемой энергии, крепкого здоровья и больших успехов в профессиональной деятельности!
Ещё раз искренне поздравляю вас с Международным днём учителя и желаю самых высоких достижений в вашей дальнейшей работе!