Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, professor Əhməd Vəliyevin Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə rəsmi təbrik mesajı
05 Oktyabr, 2025
2961
Hörmətli müəllimlər, əziz həmkarlar!
Bu gün dünyada müəllim peşəsinə həsr olunmuş ən əlamətdar günlərdən biri – Beynəlxalq Müəllimlər Günüdür.
Bu münasibətlə hər birinizi səmimi qəlbdən təbrik edir, Azərbaycan təhsilinə verdiyiniz misilsiz xidmətlərə görə dərin minnətdarlığımı bildirirəm. Peşəkar fəaliyyətiniz, sadiqliyiniz və fədakarlığınız sayəsində gənclərimiz təkcə elmi biliklərə deyil, yüksək əxlaqi dəyərlərə də yiyələnir və sabahın müvəffəqiyyətli insanları kimi yetişirlər.
Ümummilli Lider Heydər Əliyevin sözləri ilə desək: “Mən dünyada müəllimdən yüksək ad tanımıram.” Bu kəlam, müəllim peşəsinin ucalığını, onun cəmiyyətimizdəki əvəzolunmaz yerini və xalqımızın inkişafı ilə tərəqqisində oynadığı rolu ən aydın şəkildə ifadə edir. Müəllimlik yalnız bir peşə deyil, bu, insanın həyatındakı ən ali mənəvi missiyadır.
Siz, həmkarlarım, bilikdən daha çox, zəhmətiniz və mənəvi dəyərlərinizlə gələcəyimizin inşasında başlıca rolu olan şəxslərsiniz.
Müəllimlərin fəaliyyəti cəmiyyətin inkişafının təməl daşıdır. Ulu Öndər Heydər Əliyevin “Təhsil millətin gələcəyidir” kəlamı da bu gün öz aktuallığını qoruyur. Çünki müasir dünyada ölkələrin gələcək inkişafı, millətlərin taleyi məhz təhsilin səviyyəsindən asılıdır.
Təhsil ocaqlarında sizin kimi səriştəli, öz işinə dərin hörmətlə yanaşan, daim öyrədən və öyrənən müəllimlərimizin olması Azərbaycanın parlaq gələcəyinə olan inamımızı daha da gücləndirir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti, cənab İlham Əliyev, dəfələrlə çıxışlarında təhsilin ölkənin davamlı inkişafında əhəmiyyətli rol oynadığını vurğulamışdır. Onun rəhbərliyi ilə təhsilin keyfiyyətinin artırılması, müəllimlərin sosial rifahının yaxşılaşdırılması və təhsil islahatlarının davamlı həyata keçirilməsi Azərbaycan təhsil sisteminin beynəlxalq standartlara uyğun inkişafına şərait yaradır.
Əziz müəllimlər, sizin əməyiniz müqəddəsdir. İstər auditoriyada, istərsə də həyatın müxtəlif sahələrində göstərdiyiniz nümunəviliyi, elmi və mənəvi liderliyi hər zaman yüksək qiymətləndiririk. Sizlərin əməyi nəticəsində Azərbaycanın gələcəyi daha parlaq, daha inamlı olacaqdır. Bu şərəfli yolda hər birinizə tükənməz enerji, sağlamlıq və peşəkar fəaliyyətinizdə böyük uğurlar arzulayıram!
Sizləri Beynəlxalq Müəllimlər Günü münasibətilə bir daha ürəkdən təbrik edir, gələcək fəaliyyətinizdə ən yüksək nailiyyətləri əldə etməyinizi diləyirəm!

Official congratulatory message from Professor Ahmad Valiyev, Rector of Odlar Yurdu University, on the occasion of World Teachers' Day
05 October, 2025
2961
Dear Teachers, Esteemed Colleagues,
Today marks one of the most significant days dedicated worldwide to the teaching profession – World Teachers’ Day.
On this occasion, I sincerely congratulate each of you and express my deep gratitude for your unparalleled contributions to Azerbaijani education. Through your professional dedication, loyalty, and self-sacrifice, our youth gain not only scientific knowledge but also high moral values, growing into successful individuals of tomorrow.
As our National Leader Heydar Aliyev said: “I know of no title more honorable in the world than that of a teacher.” This statement clearly expresses the dignity of the teaching profession, its indispensable role in our society, and its contribution to the development and progress of our people. Teaching is not just a profession; it is the highest moral mission in a person’s life.
Dear colleagues, you play a leading role in building our future, not only with your knowledge but also with your hard work and moral values.
The activity of teachers is the cornerstone of societal development. The words of the Great Leader Heydar Aliyev, “Education is the future of the nation,” remain as relevant today as ever. Because, in the modern world, the future development of countries and the fate of nations depend on the level of education.
Having competent, dedicated, and continually learning teachers like you in our educational institutions strengthens our confidence in Azerbaijan’s bright future.
The President of the Republic of Azerbaijan, Mr. Ilham Aliyev, has repeatedly emphasized in his speeches the significant role of education in the sustainable development of the country. Under his leadership, improvements in education quality, enhancement of teachers’ social welfare, and continuous educational reforms ensure the development of Azerbaijan’s education system in accordance with international standards.
Dear teachers, your work is sacred. We always highly appreciate your exemplary conduct, scientific and moral leadership, both in the classroom and in various areas of life. Thanks to your efforts, Azerbaijan’s future will be brighter and more confident. On this honorable path, I wish each of you inexhaustible energy, good health, and great success in your professional activities!
Once again, I wholeheartedly congratulate you on World Teachers’ Day and wish you the highest achievements in your future endeavors!