Odlar Yurdu Universitetində “FireLand Hackathon”un açılış mərasimi keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universitetinin 30 illik yubileyi münasibətilə təşkil edilmiş universitetlərarası “FireLand Hackathon – Innovate the Future with AI” müsabiqəsinin açılış mərasimi Odlar Yurdu Universitetində yüksək dinamika və geniş coşqu ilə həyata keçirilmişdir. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə rəsmi şəkildə açıq elan olunmuşdur.
Açılış nitqi üçün səhnəyə Odlar Yurdu Universitetinin Strateji inkişaf və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Elşad Məmmədov təşrif buyurmuşdur. O, çıxışında gənclərin innovasiya və texnoloji təşəbbüslərə cəlb edilməsinin Odlar Yurdu Universitetinin strateji inkişaf istiqamətləri arasında prioritet yer tutduğunu vurğulamışdır.
Tədbirdə həmçinin İnnovasiya və Rəqəmsal İnkişaf Agentliyinin İnnovasiya ekosistemi departamentinin nümayəndəsi, universitetlərdə ekosistem quruculuğu üzrə layihə meneceri Nigar Abdullayeva iştirak etmişdir. O, tərəfdaş qurumun Odlar Yurdu Universitetinin innovasiya təşəbbüslərinə verdiyi ardıcıl dəstəyi xüsusi qeyd etmişdir.
Daha sonra Odlar Yurdu Universitetinin Startap və İnkubasiya Mərkəzinin rəhbəri Rəvanə Göyüşlü çıxış edərək hakatonun məqsədləri, tələbələr arasında yaratdığı böyük maraq və yüksək iştirakçı sayı haqqında ümumi məlumat vermiş, tədbirin innovasiya mühitinin inkişafına göstərdiyi töhfələri vurğulamışdır.
Rəsmi hissənin davamında mükafatlandırma mərasimi barədə məlumatı Coders Azerbaijan şirkətinin təmsilçisi Riyad Ağazadə təqdim etmişdir. O, Odlar Yurdu Universitetinin innovativ mühit formalaşdırmaq istiqamətində gördüyü işlərin hakatonun təşkilinə xüsusi zəmin yaratdığını diqqətə çatdırmışdır.
“FireLand Hackathon”un əsas məqsədi tələbələrdə analitik və yaradıcı düşüncə tərzini inkişaf etdirmək, süni intellekt sahəsinə marağı gücləndirmək, eləcə də sahibkarlıq mədəniyyətinin formalaşdırılmasına dəstək vermək olmuşdur. Odlar Yurdu Universitetində keçirilən bu hakaton iştirakçılara real problemlərə texnoloji həllər yaratmaq və öz potensiallarını nümayiş etdirmək üçün unikal platforma təqdim etmişdir.

В Университете Одлар Юрду состоялась церемония открытия «FireLand Hackathon»
Церемония открытия межвузовского конкурса «FireLand Hackathon – Innovate the Future with AI», организованного по случаю 30-летнего юбилея Университета Одлар Юрду, прошла в университете с высоким динамизмом и большим энтузиазмом. Мероприятие было официально объявлено открытым исполнением Государственного гимна Азербайджанской Республики.
Для вступительной речи на сцену вышел проректор по стратегическому развитию и международным связям Университета Одлар Юрду, профессор Эльшад Мамедов. В своем выступлении он подчеркнул, что привлечение молодежи к инновационным и технологическим инициативам занимает приоритетное место среди стратегических направлений развития Университета Одлар Юрду.
В мероприятии также приняла участие Нигяр Абдуллаева, представитель департамента Инновационной экосистемы Агентства инноваций и цифрового развития, менеджер проектов по созданию экосистем в университетах. Она особо отметила последовательную поддержку, оказываемую партнерской организацией инновационным инициативам Университета Одлар Юрду.
Далее выступила Равана Гёюшлю, руководитель Центра стартапов и инкубации Университета Одлар Юрду, которая предоставила общую информацию о целях хакатона, большом интересе, который он вызвал среди студентов, и высоком количестве участников, а также подчеркнула вклад мероприятия в развитие инновационной среды.
В продолжение официальной части информацию о церемонии награждения представил Рияд Агазаде, представитель компании Coders Azerbaijan. Он отметил, что работа, проделанная Университетом Одлар Юрду в направлении формирования инновационной среды, создала особую основу для организации хакатона.
Основными целями «FireLand Hackathon» были развитие аналитического и творческого мышления у студентов, усиление интереса к области искусственного интеллекта, а также поддержка формирования предпринимательской культуры. Этот хакатон, проведенный в Университете Одлар Юрду, предоставил участникам уникальную платформу для создания технологических решений реальных проблем и демонстрации своего потенциала.