“Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası”nın təqdimat mərasimi keçirilmişdir
09 Dekabr, 2022
3058
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Azərbaycan dialektologiyası şöbəsi əməkdaşlarının tərtib etdiyi “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası” çapdan çıxmışdır. Atlas 2022-ci il Azərbaycan Respublikasında “Şuşa ili” nə həsr olunmuşdur. 2015-2019-cu illərdə minə yaxın yaşayış məntəqəsindən dialektoloji atlasın tərtibi ilə bağlı material toplanmış, fonetik, leksik, qrammatik cəhətdən izoqlos verə bilən 692 yaşayış məntəqəsi kodlaşdırılmışdır. Azərbaycan, türk, rus, ingilis dillərində təqdim olunan “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası”nda regionun spesifik dialektoloji xüsusiyyətləri əks olunmuşdur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası”nın təqdimat mərasimi keçirilmişdir. Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıq elan etmiş və atlası Azərbaycan elminə verilən böyük bir töhfə kimi dəyərləndirmişdir. Daha sonra, AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun baş direktoru, professor Nadir Məmmədli, Azərbaycan dialektologiyası şöbəsinin müdiri, dosent Kifayət İmamquliyeva, OYU-nun Filologiya və humanitar fənlər kafedrasının müdiri, akademik Nizami Cəfərov, professor Məhərrəm Məmmədli, professor Kərim Şükürov və b. məruzəçilər dinlənilmişdir. Təqdimat mərasimində OYU-nun Filologiya və humanitar fənlər kafedrasının müəllimi, fil.ü.f.d. Sevinc Qəmbərova və Filologiya ixtisası üzrə təhsil alan 3-cü kurs tələbələri Xatirə Vəliyeva, Səminə Şahnigarova, Şəlalə Abbasova və Pəri Muradlı iştirak etmişlər.

Состоялась презентация «Карабахского и восточно-зангезурского диалектологического атласа азербайджанского языка»
09 Декабрь, 2022
3059
Издан «Диалектологический атлас Карабаха и Восточного Зангезура азербайджанского языка», составленный сотрудниками отдела азербайджанской диалектологии Института языкознания имени Насими Национальной академии наук Азербайджана. Атлас посвящен 2022 «Году Шуши» в Азербайджанской Республике. В 2015-2019 годах материал, связанный с составлением диалектологического атласа, был собран примерно с тысячи населенных пунктов, закодировано 692 населенных пункта, которые могли дать изоглоссы фонетически, лексически и грамматически. Специфика диалектологии региона отражена в «Карабахском и восточно-зангезурском диалектологическом атласе азербайджанского языка», представленном на азербайджанском, турецком, русском и английском языках.
В Национальной академии наук Азербайджана состоялась презентация «Карабахского и восточно-зангезурского диалектологического атласа азербайджанского языка». Президент НАНА, академик Иса Габиббейли объявил мероприятие вступительной речью и оценил атлас как большой вклад в азербайджанскую науку. Затем были заслушаны заведующий кафедрой азербайджанской диалектологии, профессор Надир Мамедли, доцент Кифаят Имамгулиева, заведующий кафедрой филологии и гуманитарных наук УОЮ, академик Низами Джафаров, профессор Магеррам Мамедли, профессор Керим Шукуров и другие выступающие. На церемонии презентации участвовали преподаватель кафедры филологии и гуманитарных наук ОЮУ, к.ф.н. Севиндж Гамбарова и студенты 3 курса факультета филологии Хатира Валиева, Самина Шахнигарова, Шалала Аббасова и Пари Мурадли.