“Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası”nın təqdimat mərasimi keçirilmişdir
09 Dekabr, 2022
3058
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Azərbaycan dialektologiyası şöbəsi əməkdaşlarının tərtib etdiyi “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası” çapdan çıxmışdır. Atlas 2022-ci il Azərbaycan Respublikasında “Şuşa ili” nə həsr olunmuşdur. 2015-2019-cu illərdə minə yaxın yaşayış məntəqəsindən dialektoloji atlasın tərtibi ilə bağlı material toplanmış, fonetik, leksik, qrammatik cəhətdən izoqlos verə bilən 692 yaşayış məntəqəsi kodlaşdırılmışdır. Azərbaycan, türk, rus, ingilis dillərində təqdim olunan “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası”nda regionun spesifik dialektoloji xüsusiyyətləri əks olunmuşdur.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında “Azərbaycan dilinin Qarabağ və Şərqi Zəngəzur dialektoloji atlası”nın təqdimat mərasimi keçirilmişdir. Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli açıq elan etmiş və atlası Azərbaycan elminə verilən böyük bir töhfə kimi dəyərləndirmişdir. Daha sonra, AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun baş direktoru, professor Nadir Məmmədli, Azərbaycan dialektologiyası şöbəsinin müdiri, dosent Kifayət İmamquliyeva, OYU-nun Filologiya və humanitar fənlər kafedrasının müdiri, akademik Nizami Cəfərov, professor Məhərrəm Məmmədli, professor Kərim Şükürov və b. məruzəçilər dinlənilmişdir. Təqdimat mərasimində OYU-nun Filologiya və humanitar fənlər kafedrasının müəllimi, fil.ü.f.d. Sevinc Qəmbərova və Filologiya ixtisası üzrə təhsil alan 3-cü kurs tələbələri Xatirə Vəliyeva, Səminə Şahnigarova, Şəlalə Abbasova və Pəri Muradlı iştirak etmişlər.

The presentation ceremony of the "Karabakh and Eastern Zangezur dialectological atlas of the Azerbaijani language" was held
09 December, 2022
3061
"Dialectological atlas of Karabakh and Eastern Zangezur of the Azerbaijani language" compiled by the employees of the Department of Azerbaijani Dialectology of the Institute of Linguistics named after Nasimi of the Azerbaijan National Academy of Sciences has been published. Atlas 2022 is dedicated to the "Year of Shusha" in the Republic of Azerbaijan. In 2015-2019, material related to the compilation of the dialectological atlas was collected from about a thousand settlements, and 692 settlements that could provide isogloss phonetically, lexically, and grammatically were coded. The specific dialectological features of the region are reflected in the "Karabakh and Eastern Zangezur Dialectological Atlas of the Azerbaijani Language" presented in Azerbaijani, Turkish, Russian, and English languages.
The presentation ceremony of the "Karabakh and Eastern Zangezur dialectological atlas of the Azerbaijani language" was held at the Azerbaijan National Academy of Sciences. President of ANAS, academician Isa Habibbeyli announced the event with his opening speech and evaluated the atlas as a great contribution to Azerbaijani science. Later, professor Nadir Mammadli - head of the Department of Azerbaijani Dialectology, assistant professor Kifayat Imamguliyeva, academician Nizami Jafarov - head of the Department of Philology and Humanities Sciences of OYU, professor Maharram Mammadli, professor Karim Shukurov and other speakers were heard. At the presentation ceremony, the teacher of the Department of Philology and Humanities of OYU, Ph.D. Sevinj Gambarova and 3rd year students studying Philology Khatira Valiyeva, Samina Shahnigarova, Shalala Abbasova and Pari Muradli participated.