OYU-da “Yaşayan sevgi və ya əsl məhəbbət haqqında” adlı tədbir keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universitetində Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Zərifə xanım Əliyevanın 100 illik yubileylərinə həsr olunmuş “Yaşayan sevgi və ya əsl məhəbbət haqqında” adlı ədəbi-bədii tədbir keçirilmişdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlamışdır. Daha sonra Ümummilli Lider Heydər Əliyev və Zərifə xanım Əliyevanın xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Tədbirin açılışında çıxış edən OYU-nun Tədrisin təşkili və yeni təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, dos. Qabil Qafarov Azərbaycan oftalmologiya elmini beynəlxalq aləmdə tanıdan, oftalmologiya sahəsi üzrə ilk qadın akademik, tibb elmləri doktoru, professor, gözəl insan, fədakar ana Zərifə xanım Əliyevanın xidmətlərindən bəhs etmişdir.
Prorektor qeyd etmişdir ki, görkəmli dövlət və elm xadimi, bütün bilik və bacarığını xalqa xidmətə sərf etmiş Əziz Əliyevin ailəsində dünyaya göz açan Zərifə xanım valideynlərinə layiqli bir övlad, məşhur alim, tanınmış həkim, istedadlı insan, sədaqətli ömür yoldaşı və qayğıkeş ana idi.
O, eyni zamanda, müstəqil Azərbaycan dövlətinin memarı və qurucusu, bütün mənalı ömrünü Vətəninin və xalqının tərəqqisinə həsr etmiş dahi şəxsiyyətin - Ulu Öndər Heydər Əliyevin vəfalı ömür-gün yoldaşı, sədaqətli dostu və etibarlı silahdaşı olmuşdur. Zərifə xanım Əliyevanın fəxri adları, elmi titulları, mükafatları olduqca çoxdur. Bu adların hər biri qürur mənbəyidir.
Tədbirdə Odlar Yurdu Universitetinin prorektorları, departament və kafedra müdirləri, professor-müəllim heyəti, tələbələr və dəvət olunan qonaqlar iştirak etmişlər.
Daha sonra Zərifə xanım Əliyevanın həyat və fəaliyyətindən bəhs edən qısametrajlı sənədli film nümayiş etdirilmişdir.
Sonda Odlar Yurdu Universiteti və Odlar Yurdu Kollecinin tələbələri tərəfindən “Yaşasın sevgi və əsl məhəbbət haqqında” adlı ədəbi-bədii kompozisiya təqdim olunmuşdur.

В УОЮ прошло мероприятие под названием «О живой любви или настоящей любви».
В университете Одлар Юрду состоялось литературно-художественное мероприятие «О живой любви или настоящей любви», посвященное 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева и Зарифы Алиевой.
Мероприятие началось с исполнения Государственного Гимна Азербайджанской Республики. Позже память общенационального лидера Гейдара Алиева и Зарифы Алиевой почтили минутой молчания.
Выступая на открытии мероприятия, проректор ОЮУ по организации обучения и новым технологиям обучения, доц. Габиль Гафаров рассказал о заслугах госпожи Зарифы Алиевой, первой женщины-академика в области офтальмологии, доктора медицинских наук, профессора, прекрасного человека, самоотверженной матери, которая представила международному миру азербайджанскую офтальмологию.
Проректор отметил, что госпожа Зарифа, родившаяся в семье видного государственного деятеля и ученого Азиза Алиева, отдавшего все свои знания и умения служению народу, была достойным ребенком своих родителей, известным ученным, известным врачом, талантливым человеком, преданной спутницей жизни и заботливой матерью.
В то же время она был верной спутницей на всю жизнь, верным другом и надежным товарищем великого лидера Гейдара Алиева, архитектора и основателя независимого Азербайджанского государства, гения, посвятившего всю свою содержательную жизнь прогрессу своей родины и народа. Зарифа Алиева имеет множество почетных званий, ученых званий и наград. Каждое из этих имен является предметом гордости.
В мероприятии приняли участие проректоры Университета Одлар Юрду, заведующие кафедрами и отделами, студенты и приглашенные гости.
Затем был показан короткометражный документальный фильм о жизни и деятельности госпожи Зарифы Алиевой.
В завершение студенты Университета Одлар Юрду и Колледжа Одлар Юрду представили литературно-художественную композицию под названием «Да здравствует любовь и настоящая любовь».