OYU-da Akademik Zərifə Əliyevanın yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktiki konfrans keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universitetinin Biologiya və Ekologiya kafedrası və Tələbə Elmi Cəmiyyətinin birgə təşkilatçılığı ilə akademik Zərifə Əliyevanın 100 illik yubileyinə həsr olunmuş elmi-praktiki konfrans keçirilmişdir.
Tədbirdən öncə konfrans iştirakçıları Fəxri xiyabanda görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın xatirəsini anmış, məzarı üzərinə tər çiçəklər düzmüşdülər.
Konfrans Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlamışdır.
Daha sonra müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin və Azərbaycan qadınlarına xas olan ləyaqətli, şərəfli bir ömür yaşamış görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə Əliyevanın əziz xatirələri bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Odlar Yurdu Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru, professor Tərlan Abdullayev çıxış edərək zəngin elmi irsi ilə Azərbaycan oftalmologiyasına mühüm töhfələr vermiş Zərifə Əliyevanın Azərbaycan xalqı qarşısında böyük xidmətlərindən danışmışdır.
Sonra OYU-nun Biologiya və Ekologiya kafedrasının a.e.f.d., dosenti Ramil Sadıqov çıxış edərək geniş dünyagörüşü, yüksək ziyalılığı, tədqiqatçılıq bacarığı ilə rəğbət qazanmış Zərifə Əliyevanın mənalı ömür yolunun hər bir azərbaycanlı üçün həyat və mənəviyyat dərsi, kamillik və müdriklik məktəbi olduğunu vurğulamışdır. Bildirilmişdir ki, Zərifə xanım yorulmaz fəaliyyəti ilə insanlara nur bəxş etmiş, onun şəfalı əlləri ilə minlərlə xəstə müalicə olunmuşdur.
Daha sonra görkəmli alim Zərifə Əliyevanın fəaliyyətini əks etdirən və tələbələrimiz tərəfindən hazırlanan sənədli film nümayiş etdirilmişdir.
Qeyd edək ki, konfransda Odlar Yurdu Universitetinin prorektorları, departament və kafedra müdirləri, professor-müəllim heyəti, tələbələr və dəvət olunan qonaqlar iştirak etmişlər.
Konfrans universitet tələbələrinin çıxışları və tələbəmizin ifasında sözləri Fikrət Qocaya, musiqisi Sevil Əliyevaya aid olan "Ana" mahnısı ilə yekunlaşmışdır.

A scientific-practical conference dedicated to Academician Zarifa Aliyeva's jubilee was held at OYU
A scientific-practical conference dedicated to academician Zarifa Aliyeva's 100th anniversary was held under the joint organization of Odlar Yurdu University's Department of Biology and Ecology and the Student Scientific Society.
Before the event, the participants of the conference commemorated prominent ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva and laid flowers on her grave in the Alley of Honor.
The conference began with the singing of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan.
Later, the dear memories of the founder of the modern Azerbaijan state, the National Leader Heydar Aliyev and the distinguished ophthalmologist-scientist, academician Zarifa Aliyeva, who lived a dignified and honorable life typical of Azerbaijani women, were commemorated with a minute of silence.
Odlar Yurdu University vice-rector for scientific affairs, professor Tarlan Abdullayev spoke about the great services of Zarifa Aliyeva, who made important contributions to Azerbaijani ophthalmology with her rich scientific heritage, to the people of Azerbaijan.
Then Ramil Sadigov, Associate Professor of the Department of Biology and Ecology of OYU, made a speech and emphasized that the meaningful life path of Zarifa Aliyeva, who gained popularity with her broad outlook, high intelligence, and research skills, is a lesson of life and spirituality, a school of perfection and wisdom for every Azerbaijani. It was reported that Ms. Zarifa gave light to people with her tireless activity, and thousands of patients were treated with her healing hands.
Later, a documentary film showing the activities of the outstanding scientist Zarifa Aliyeva, prepared by our students, was shown.
It should be noted that the vice-rectors of Odlar Yurdu University, heads of departments and departments, teaching staff, students and invited guests took part in the conference.
The conference concluded with the speeches of the university students and the song "Mother" performed by our student, with lyrics by Fikret Goja and music by Sevil Aliyeva.