23 oktyabr 2024-cü il tarixində Odlar Yurdu Universitetində “COP 29-un Turizm Üfüqləri” mövzusunda praktik konfrans keçirilmişdir. Tədbir, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin büstü önünə gül qoyulması ilə başlamış və dövlət himninin səsləndirilməsi ilə davam etmişdir.
Konfransda açılış nitqi ilə Milli Məclisin deputatı, millət vəkili, prof. Samir Vəliyev çıxış edərək COP 29-un Azərbaycanın turizm strategiyasına gətirəcəyi yeni perspektivlərdən bəhs etmişdir. O, Azərbaycanın qlobal turizm sektorunda mövqeyini daha da gücləndirəcəyini və ölkənin zəngin turizm potensialının beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasında bu cür beynəlxalq tədbirlərin böyük rol oynadığını vurğulamışdır. Həmçinin, o qeyd etmişdir ki, Odlar Yurdu Universiteti bu cür konfransların təşkilində fəal iştirak edərək turizm sahəsinin həm elmi, həm də praktiki inkişafına öz töhfəsini verməkdədir.
Konfrans öz işini panel iclasları ilə davam etdirmişdir. İlk panel "COP 29 ərəfəsində dövlətin turizm strategiyası və assosiativ əməkdaşlıq" mövzusuna həsr olunmuşdur. Panelin moderatoru Ceyhun Aşurov olmuşdur. Panelin spikerləri arasında dövlət turizm agentliyinin nümayəndələri, turizm assosiasiyalarının rəhbərləri və otel menecerləri çıxış etmişdir. Müzakirələr zamanı turizm sektorunda dövlətin həyata keçirdiyi layihələr və turizm assosiasiyalarının bu prosesdəki rolu geniş şəkildə müzakirə olunmuşdur.
İkinci panel isə "Beynəlxalq arenada turizm əlaqələrinin genişlənməsində Azərbaycan modeli" mövzusuna həsr edilmişdir. Bu panelin moderatoru Odlar Yurdu Universitetinin “Beynəlxalq münasibətlər və turizm” kafedrasının müdir müavini Səbinə Əliyeva olmuşdur. Paneldə Azərbaycanın beynəlxalq turizm əlaqələrinin inkişafı üçün gördüyü işlər və tətbiq etdiyi modellər müzakirə edilmişdir.
Konfrans, iştirakçılar üçün təşkil edilmiş kofe fasiləsi ilə yekunlaşmışdır.
Odlar Yurdu Universitetində keçirilmiş bu tədbir, Azərbaycanın turizm sektorunun inkişafı və beynəlxalq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etmişdir. Odlar Yurdu Universiteti, bu cür tədbirlərlə turizm sahəsindəki yenilikləri və strateji əməkdaşlıq imkanlarını geniş ictimaiyyətə çatdırmaqda davam edəcəkdir.

В Университете Одлар Юрду прошла практическая конференция на тему «Туристические горизонты COP 29»
23 октября 2024 года в Университете Одлар Юрду состоялась практическая конференция на тему «Туристические горизонты COP 29». Мероприятие началось с возложения цветов к бюсту Общенационального лидера Азербайджанского народа Гейдара Алиева и продолжилось исполнением государственного гимна.
С приветственной речью выступил депутат Милли Меджлиса, профессор Самир Велиев. В своем выступлении он рассказал о новых перспективах, которые COP 29 откроет для туристической стратегии Азербайджана. Самир Велиев подчеркнул, что Азербайджан усилит свои позиции в глобальном туристическом секторе, а такие международные мероприятия играют важную роль в популяризации богатого туристического потенциала страны на международном уровне. Кроме того, он отметил, что Университет Одлар Юрду активно участвует в организации подобных конференций, внося вклад в развитие как научного, так и практического подхода в сфере туризма.
Конференция продолжилась работой в рамках панельных заседаний. Первая панель была посвящена теме «Государственная туристическая стратегия и ассоциативное сотрудничество накануне COP 29». Модератором панели выступил Джейхун Ашуров. Среди спикеров были представители Государственного агентства по туризму, руководители туристических ассоциаций и управляющие гостиниц. На обсуждениях подробно рассматривались проекты, реализуемые государством в туристической сфере, и роль туристических ассоциаций в этом процессе.
Вторая панель была посвящена теме «Азербайджанская модель расширения международных туристических связей». Модератором этой панели выступила Сабина Алиева, заместитель заведующего кафедрой «Международные отношения и туризм» Университета Одлар Юрду.
В рамках панели обсуждались шаги Азербайджана по развитию международных туристических связей и применяемые модели.
Конференция завершилась кофе-брейком для участников.
Данное мероприятие, проведенное в Университете Одлар Юрду, имеет важное значение для развития туристического сектора Азербайджана и укрепления международных связей страны. Университет Одлар Юрду продолжит проводить такие мероприятия, чтобы довести до широкой аудитории инновации в сфере туризма и возможности стратегического сотрудничества.