23 oktyabr 2024-cü il tarixində Odlar Yurdu Universitetində “COP 29-un Turizm Üfüqləri” mövzusunda praktik konfrans keçirilmişdir. Tədbir, Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin büstü önünə gül qoyulması ilə başlamış və dövlət himninin səsləndirilməsi ilə davam etmişdir.
Konfransda açılış nitqi ilə Milli Məclisin deputatı, millət vəkili, prof. Samir Vəliyev çıxış edərək COP 29-un Azərbaycanın turizm strategiyasına gətirəcəyi yeni perspektivlərdən bəhs etmişdir. O, Azərbaycanın qlobal turizm sektorunda mövqeyini daha da gücləndirəcəyini və ölkənin zəngin turizm potensialının beynəlxalq səviyyədə tanıdılmasında bu cür beynəlxalq tədbirlərin böyük rol oynadığını vurğulamışdır. Həmçinin, o qeyd etmişdir ki, Odlar Yurdu Universiteti bu cür konfransların təşkilində fəal iştirak edərək turizm sahəsinin həm elmi, həm də praktiki inkişafına öz töhfəsini verməkdədir.
Konfrans öz işini panel iclasları ilə davam etdirmişdir. İlk panel "COP 29 ərəfəsində dövlətin turizm strategiyası və assosiativ əməkdaşlıq" mövzusuna həsr olunmuşdur. Panelin moderatoru Ceyhun Aşurov olmuşdur. Panelin spikerləri arasında dövlət turizm agentliyinin nümayəndələri, turizm assosiasiyalarının rəhbərləri və otel menecerləri çıxış etmişdir. Müzakirələr zamanı turizm sektorunda dövlətin həyata keçirdiyi layihələr və turizm assosiasiyalarının bu prosesdəki rolu geniş şəkildə müzakirə olunmuşdur.
İkinci panel isə "Beynəlxalq arenada turizm əlaqələrinin genişlənməsində Azərbaycan modeli" mövzusuna həsr edilmişdir. Bu panelin moderatoru Odlar Yurdu Universitetinin “Beynəlxalq münasibətlər və turizm” kafedrasının müdir müavini Səbinə Əliyeva olmuşdur. Paneldə Azərbaycanın beynəlxalq turizm əlaqələrinin inkişafı üçün gördüyü işlər və tətbiq etdiyi modellər müzakirə edilmişdir.
Konfrans, iştirakçılar üçün təşkil edilmiş kofe fasiləsi ilə yekunlaşmışdır.
Odlar Yurdu Universitetində keçirilmiş bu tədbir, Azərbaycanın turizm sektorunun inkişafı və beynəlxalq əlaqələrinin möhkəmləndirilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb etmişdir. Odlar Yurdu Universiteti, bu cür tədbirlərlə turizm sahəsindəki yenilikləri və strateji əməkdaşlıq imkanlarını geniş ictimaiyyətə çatdırmaqda davam edəcəkdir.

A Practical Conference on "Tourism Horizons of COP 29" Held at Odlar Yurdu University
On October 23, 2024, a practical conference on "Tourism Horizons of COP 29" was held at Odlar Yurdu University. The event began with a flower-laying ceremony at the bust of the National Leader of the Azerbaijani people, Heydar Aliyev, and continued with the performance of the national anthem.
The opening speech was delivered by a member of the Milli Majlis (National Assembly), Prof. Samir Valiyev. In his speech, he discussed the new prospects that COP 29 would bring to Azerbaijan's tourism strategy. Prof. Valiyev emphasized that Azerbaijan would strengthen its position in the global tourism sector and that such international events play a significant role in promoting the country's rich tourism potential on an international scale. He also noted that Odlar Yurdu University actively participates in organizing such conferences, contributing to both the academic and practical development of the tourism sector.
The conference continued with panel sessions. The first panel was dedicated to the topic "The State Tourism Strategy and Associative Cooperation on the Eve of COP 29," moderated by Jeyhun Ashurov. Speakers included representatives of the State Tourism Agency, heads of tourism associations, and hotel managers. The discussions focused on the projects implemented by the government in the tourism sector and the role of tourism associations in this process.
The second panel was devoted to the topic "The Azerbaijan Model in Expanding International Tourism Relations," moderated by Sabina Aliyeva, Deputy Head of the "International Relations and Tourism" Department at Odlar Yurdu University. This panel discussed Azerbaijan's efforts to develop international tourism relations and the models it has implemented.
The conference concluded with a coffee break for the participants.
This event, held at Odlar Yurdu University, was of great importance for the development of Azerbaijan's tourism sector and the strengthening of its international relations. Odlar Yurdu University will continue organizing such events to communicate tourism innovations and strategic collaboration opportunities to a broader audience.