Odlar Yurdu Universitetində zəfər gününə həsr olunmuş tədbir keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universitetində 8 Noyabr - Zəfər Gününə həsr olunmuş genişmiqyaslı tədbir keçirilmişdir. Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə açılmış, daha sonra Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarını fəda etmiş şəhidlərin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunmuşdur.
Tədbirin proqramına daxil olan “İstedad sorağında” müsabiqəsinin qalibləri “O kənd bizim kəndimizdir” adlı kompozisiya ilə çıxış etmiş, auditoriyaya yüksək vətənpərvərlik ruhu bəxş etmişlər. Eyni zamanda, tədbirdə Zəfər Gününə həsr olunmuş 12 nominasiya üzrə keçirilən müsabiqələrin qaliblərinin təltif mərasimi baş tutmuşdur. Tədbirdə həmçinin, Odlar Yurdu Universitetinin gənclərinin bilik və intellektual qabiliyyətlərini nümayiş etdirən bilik yarışının 3 qalib komandası mükafatlandırılmışdır.
Təltifləri Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, prof. Əhməd Vəliyev təqdim etmişdir.
Təltif mərasimindən sonra cənab rektor prof. Əhməd Vəliyev çıxış edərək 8 Noyabr - Zəfər Gününün Azərbaycan xalqı üçün böyük əhəmiyyətini vurğulamışdır. O, Vətən müharibəsində qazanılan tarixi qələbənin Azərbaycan xalqının birlik və vətənpərvərlik ruhunun təntənəsi olduğunu qeyd etmiş, bu möhtəşəm zəfərin əldə edilməsində Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin müdrik rəhbərliyinin, Azərbaycan əsgərinin və şəhidlərimizin fədakarlığının əvəzsiz rol oynadığını bildirmişdir. Rektor, həmçinin, Ümumilli Lider Heydər Əliyevin siyasi irsini layiqincə davam etdirən Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi altında Azərbaycan xalqının vətənpərvərlik və birlik ruhunun daha da möhkəmləndiyini, bu qələbənin məhz həmin ruhun təntənəsi olduğunu vurğulamışdır.
Tədbirin davamında 2024-cü ildə keçirilmiş Milli Məclisin növbədənkənar seçkilərinin təbliğat kampaniyasında könüllü iştirak etmiş tələbələrə Odlar Yurdu Universitetinin Tədrisin təşkili və yeni təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, dos. Qabil Qafarov tərəfindən sertifikatlar təqdim olunmuşdur.
Tədbirdə həmçinin, Zəfər Gününə həsr olunmuş tələbələrin çıxışları çərçivəsində vətənpərvərlik mövzusunda ifalar və rəqslər yer almış, iştirakçılara yüksək əhval-ruhiyyə aşılanmışdır. Tələbələr öz növbəsində Zəfər Gününün əhəmiyyətini ifadə edən sənət nümunələri ilə auditoriyanı fəth edərək, bu möhtəşəm günü öz ifaları ilə daha da yaddaqalan etmişlər.
Odlar Yurdu Universiteti, Zəfər Günü tədbiri ilə gənclərin vətənpərvərlik ruhunu gücləndirərək, Azərbaycanın tarixi qələbəsini əbədiləşdirməyə xidmət etmişdir. Bu tədbir, universitetin tələbələrində milli birlik və vətən sevgisini aşılayaraq, gələcək nəsillərin Azərbaycanın müstəqilliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda mübarizəyə töhfə verməsini təmin etməyə yönəlmişdir. Odlar Yurdu Universiteti, bu cür tədbirlərlə gəncləri vətənə bağlılıq ruhunda yetişdirir.

В Университете Одлар Юрду прошло мероприятие, посвящённое Дню Победы
В Университете Одлар Юрду был проведен масштабный праздник, посвящённый 8 ноября Дню Победы. Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики, после чего была проведена минута молчания в память о шехидах, отдавших свои жизни за независимость и территориальную целостность Азербайджана.
В рамках программы мероприятия прошёл конкурс "istedad sorağında", победители которого выступили с композицией "О kənd bizim kəndimizdir", зарядив аудиторию высоким духом патриотизма. Кроме того, в ходе мероприятия состоялась церемония награждения победителей конкурсов, приуроченных к Дню Победы, по 12 номинациям. Также были награждены три победившие команды интеллектуальной игры, в которой студенты Университета Одлар Юрду продемонстрировали свои знания и интеллектуальные способности.
Награды вручал ректор Университета Одлар Юрду, профессор Ахмед Валиев.
После награждения, ректор профессор Ахмед Велиев выступил с речью, подчеркнув важность 8 ноября - Дня Победы для азербайджанского народа. Он отметил, что историческая победа в Отечественной войне является торжеством единства и патриотизма азербайджанского народа, и что в этом великом достижении неоценимую роль сыграли мудрое руководство Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, подвиг азербайджанских солдат и героизм шехидов.
Также ректор отметил, что под руководством Верховного Главнокомандующего Ильхама Алиева, продолжателя политического наследия общенационального лидера Гейдара Алиева, патриотизм и дух единства азербайджанского народа укрепились, а эта победа является торжеством именно этого духа.
В продолжение мероприятия были вручены сертификаты студентам, принимавшим добровольное участие в агитационной кампании внеочередных выборов в Национальное собрание в 2024 году. Сертификаты вручал проректор Университета Одлар Юрду по организации образования и новым учебным технологиям доцент Габиль Гафаров.
Кроме того, в ходе мероприятия студенты представили патриотические песни и танцы, приуроченные к Дню Победы, а также привнесли в атмосферу мероприятие настроение высокого духа. Студенты завоевали сердца аудитории своими художественными номерами, подчеркивающими важность Дня Победы, и сделали этот знаменательный день ещё более незабываемым.
Университет Одлар Юрду своим мероприятием, посвящённым Дню Победы, укрепил дух патриотизма среди молодежи и послужил увековечению исторической победы Азербайджана. Это мероприятие направлено на привитие студентам национального единства и любви к родине, а также на то, чтобы будущие поколения продолжали вносить вклад в борьбу за независимость и территориальную целостность Азербайджана. Университет Одлар Юрду растит молодёжь с духом преданности Родине через такие мероприятия.