OYU-da "Gənclərdə vətənpərvərlik hissinin formalaşdırılması” mövzusunda Zəfər Gününə həsr olunmuş açıq dərs keçirilmişdir
3388
OYU-da  "Gənclərdə vətənpərvərlik hissinin formalaşdırılması” mövzusunda Zəfər Gününə həsr olunmuş açıq dərs keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universitetinin Psixologiya, pedaqogika və sosial fənlər kafedrasının təşkilatçılığı ilə Humanitar, təhsil və dillər fakültəsinin 3-cü kurs tələbələri ilə birgə “Gənclərdə vətənpərvərlik hissinin formalaşdırılması” mövzusunda Zəfər Gününə həsr olunmuş açıq dərs keçirilmişdir.
Bu dərs, gənc nəsildə vətənə sevgi, milli dəyərlərə bağlılıq və tariximizin unudulmaz irsini gələcək nəsillərə ötürmək məqsədilə təşkil olunmuşdur.
Odlar Yurdu Universitetinin müəllimi Ülviyyə Nəsibovanın təşəbbüsü ilə keçirilmiş bu açıq dərs şəhidlərin xatirəsinə bir dəqiqəlik sükutla başlanmışdır. Tələbələr dərs zamanı vətənpərvərlik mövzusunda şeirlər səsləndirmiş, Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi tarixi qələbə, ordumuzun rəşadəti və qəhrəman şəhidlərimizin şücaəti haqqında dərin məzmunlu çıxışlar etmişlər. Təqdimatlar vasitəsilə Azərbaycanın keçdiyi çətin yollar, milli birlik və həmrəylik ruhu, eyni zamanda xalqımızın qəhrəmanlıq tarixi tələbələrin diqqətinə çatdırılmışdır.
Dərsdə Odlar Yurdu Universitetinin professor-müəllim heyəti də iştirak etmişdir. Onlar bu açıq dərsin əhəmiyyətini vurğulayaraq tələbələrdə vətənə bağlılıq hisslərinin güclənməsində böyük rol oynadığını bildirmiş və dərsin təşkilini yüksək qiymətləndirmişlər. Professor-müəllim heyəti çıxışlarında belə tədbirlərin tələbələr arasında milli şüur, vətənpərvərlik və dəyərlərə hörmət kimi vacib hisslərin inkişafına mühüm təsir etdiyini qeyd etmişdir.
Odlar Yurdu Universitetində keçirilmiş bu açıq dərs, Zəfər Gününün əhəmiyyətini bir daha ön plana çəkərək, tələbələrdə milli dəyərlərə bağlılıq və vətən sevgisinin dərinləşməsinə töhfə vermişdir. Bu cür tədbirlərin gənc nəslin milli ruhda yetişməsində müstəsna əhəmiyyət kəsb etdiyi bir daha təsdiqlənmişdir.

В УОЮ проведён открытый урок, посвящённый Дню Победы на тему «Формирование чувства патриотизма у молодёжи»
3391
На факультете гуманитарных, образовательных и языковых наук, организованном кафедрой психологии, педагогики и социальных наук Университета Одлар Юрду, состоялся открытый урок на тему «Формирование чувства патриотизма у молодёжи», посвящённый Дню Победы, с участием студентов 3-го курса.
Цель урока состояла в том, чтобы воспитать у молодого поколения любовь к Родине, приверженность национальным ценностям и передать последующим поколениям незабываемое наследие нашей истории. Этот урок, организованный по инициативе преподавателя Университета Одлар Юрду Ульвии Насибовой, начался с минуты молчания в память о павших героях. В течение урока студенты декламировали стихи на тему патриотизма, а также выступали с глубокими докладами о героической победе Азербайджана в Отечественной войне, мужестве армии и героизме наших погибших героев. Через презентации студенты узнали о трудных путях, пройденных Азербайджаном, о духе национального единства и солидарности, а также о героической истории нашего народа.
На занятии присутствовали профессорско-преподавательский состав Университета Одлар Юрду. Они подчеркнули важность данного урока, отметив его значительную роль в укреплении патриотических чувств студентов, и высоко оценили организацию мероприятия. В своих выступлениях преподаватели отметили, что такие мероприятия оказывают важное влияние на развитие у студентов чувства национального самосознания, патриотизма и уважения к ценностям.
Этот открытый урок, проведённый в Университете Одлар Юрду, вновь подчеркнул важность Дня Победы, способствуя укреплению у студентов приверженности национальным ценностям и любви к Родине. Ещё раз подтвердилось исключительное значение таких мероприятий в воспитании молодого поколения в духе национального самосознания.