Odlar Yurdu Universitetində “Mahmud Kaşğarlı” beynəlxalq konfransı keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universiteti, Türkiyə Respublikası İqtisadi İnkişaf və Sosial Araşdırmalar İnstitutu (İKSAD), AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutu, Azərbaycan Respublikası Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzi və Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin Mahmud Kaşğarlı Fondu ilə birgə təşkilatçılığı ilə “Mahmud Kaşğarlı” Beynəlxalq Elm, Mədəniyyət və Təhsil Konfransını keçirmişdir. Konfransın adı “Divanı Lüğət-it-Türk - 950” olaraq müəyyən olunmuşdur.
Bu mötəbər tədbir Odlar Yurdu Universitetində həm onlayn, həm də oflayn formatda keçirilmişdir. Konfransın əsas məqsədi, Mahmud Kaşğarlının zəngin elmi və ədəbi irsini geniş auditoriyaya çatdırmaq, onun məşhur “Divanı Lüğət-it-Türk” əsərinin türkologiya sahəsindəki əhəmiyyətini vurğulamaq və müasir elmi, mədəni və təhsil perspektivlərini müzakirə etmək olmuşdur.
Konfransa yerli və beynəlxalq səviyyədə tanınmış alimlər, tədqiqatçılar, millət vəkilləri və elm və təhsil qurumlarının nümayəndələri qatılmışlar. İştirakçılar arasında açılış mərasimində Milli Məclisin deputatı, professor Samir Vəliyev, Mahmud Kaşğarlı Beynəlxalq Fondunun prezidenti, Milli Məclisin deputatı, professor Cavanşir Feyziyev, Odlar Yurdu Universitetinin Keyfiyyət təminatı və beynəlxalq əlaqələr üzrə prorektoru, professor Fəxrəddin Məmmədov, Odlar Yurdu Universitetinin Elmi işlər üzrə prorektoru, professor Tərlan Abdullayev, ADPU-nun Beynəlxalq Əlaqələr üzrə prorektoru, professor Mahirə Hüseynova, AMEA Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, professor Nadir Məmmədli, Türkiyə İqtisadi İnkişaf və Sosial Araşdırmalar İnstitutunun baş direktoru Mustafa Latif Emek və bir çox digər yerli və xarici qonaqlar iştirak etmişlər.
Tədbir boyunca Mahmud Kaşğarlı və onun Türk dünyası üçün böyük əhəmiyyət kəsb edən irsi bir daha vurğulanmış və “Divanı Lüğət-it-Türk” əsərinin müasir dövr üçün əvəzsiz bir mənbə olduğu qeyd olunmuşdur.
Konfransda təqdim edilən məruzələr, fikir mübadilələri və gələcəkdə bu sahədə daha geniş araşdırmaların aparılması ilə bağlı tövsiyələr əhəmiyyətli müzakirələrə səbəb olmuşdur.
Odlar Yurdu Universiteti, mədəni və elmi inteqrasiyaya verdiyi töhfələrlə tanınmağa davam etmişdir. Bu konfrans da universitetin milli-mədəni irsin qorunması və təbliği istiqamətində fəal rolunu bir daha nümayiş etdirmişdir.
Odlar Yurdu Universiteti, belə tədbirlərin təşkilatında göstərdiyi fəallığı ilə öz missiyasını uğurla davam etdirmişdir.

Odlar Yurdu University, in collaboration with the Economic Development and Social Research Institute of the Republic of Turkey (İKSAD), the Nasimi Institute of Linguistics of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS), the Monitoring Center under the State Language Commission of the Republic of Azerbaijan, and the Mahmud Kashgari Fund of the Azerbaijan Writers' Union, organized the “Mahmud Kashgari” International Conference on Science, Culture, and Education. The conference was titled “Divanü Lügati’t-Türk - 950.”
This prestigious event was held at Odlar Yurdu University in both online and offline formats. The primary goal of the conference was to present Mahmud Kashgari’s rich scientific and literary heritage to a broader audience, emphasize the significance of his renowned work “Divanü Lügati’t-Türk” in the field of Turkology, and discuss contemporary scientific, cultural, and educational perspectives.
Renowned scholars, researchers, parliament members, and representatives of academic and educational institutions from both local and international platforms attended the conference. Among the participants at the opening ceremony were Member of Parliament, Professor Samir Valiyev; President of the Mahmud Kashgari International Fund, Member of Parliament, Professor Javanşir Feyziyev; Vice-Rector for Quality Assurance and International Relations at Odlar Yurdu University, Professor Fakhraddin Mammadov; Vice-Rector for Scientific Affairs at Odlar Yurdu University, Professor Terlan Abdullayev; Vice-Rector for International Relations at ADPU, Professor Mahira Huseynova; Director of the Nasimi Institute of Linguistics, Professor Nadir Mammadli; and General Director of the Economic Development and Social Research Institute of Turkey, Mustafa Latif Emek, alongside numerous other local and foreign guests.
Throughout the event, Mahmud Kashgari and his invaluable legacy for the Turkic world were once again highlighted, and the “Divanü Lügati’t-Türk” was recognized as an indispensable source for the modern era.
The presentations, discussions, and recommendations for further in-depth research in this field sparked significant conversations during the conference.
Odlar Yurdu University continues to be recognized for its contributions to cultural and scientific integration. This conference reaffirmed the university’s active role in preserving and promoting national and cultural heritage.