OYU-da 20 Yanvar Faciəsinin 35-ci İldönümünə həsr olunmuş konfrans keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universitetində 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümünə həsr edilmiş “Unudulmayan tariximizin sağalmaz izləri” adlı konfrans təşkil olunmuşdur.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlamış və şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir. Konfransın açılışında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatı, millət vəkili, professor Samir Vəliyev çıxış etmişdir. O, çıxışında 20 Yanvar faciəsinin tariximizdə oynadığı mühüm roldan, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin bu həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasındakı misilsiz fəaliyyətindən, eləcə də Azərbaycanın inkişafı və milli dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsi istiqamətində göstərdiyi tarixi xidmətlərdən, böyük xilaskarlıq missiyasından bəhs etmişdir.
Konfrans Odlar Yurdu Universitetinin və Kollecinin tələbələrinin çıxışları ilə davam etmişdir.
Tədbir çərçivəsində 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilmiş, o dövrdə baş verən hadisələrin əhəmiyyəti bir daha vurğulanmışdır.
Tədbirin sonunda, “İnşa-yazı” və “Rəsm” müsabiqələrində qalib gələn Odlar Yurdu Universiteti və Kollecinin istedadlı tələbələri xüsusi mükafatlarla təltif edilmişdir.
Odlar Yurdu Universiteti tərəfindən təşkil edilən bu konfrans, Azərbaycanın müstəqillik uğrunda həyatını itirmiş qəhrəmanlarının xatirəsini əziz tutmaq və bu şanlı tarixi gənc nəslə çatdırmaq məqsədini daşıyır. Belə tədbirlər, gələcək nəsillərə vətən sevgisi aşılamaq və onların tarixə olan hörmətini artırmaq baxımından əvəzsiz bir əhəmiyyət kəsb edir.

В Университете Одлар Юрду прошла конференция, посвященная 35-й годовщине трагедии 20 Января
В Университете Одлар Юрду была организована конференция под названием «Неизгладимые следы нашей незабвенной истории», посвященная 35-й годовщине трагедии 20 Января.
Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджанской Республики, после чего была проведена минута молчания в память о погибших. В открытии конференции выступил депутат Национального собрания Азербайджанской Республики, народный депутат, профессор Самир Велиев. В своем выступлении он рассказал о важнейшей роли трагедии 20 Января в нашей истории, о неоценимой роли общенационального лидера Гейдара Алиева в донесении этой правды до мирового сообщества, а также о его исторических заслугах в развитии Азербайджана и укреплении нашей национальной государственности, его великой спасительной миссии.
Конференция продолжилась выступлениями студентов Университета и Колледжа Одлар Юрду.
В рамках мероприятия был показан видеоролик, посвященный трагедии 20 Января, в котором еще раз подчеркнута важность тех событий.
В конце мероприятия победители конкурсов «Эссе» и «Рисунок» были награждены специальными призами.
Эта конференция, организованная Университетом Одлар Юрду, направлена на сохранение памяти о героях, отдавших свои жизни за независимость Азербайджана, и передачу этой славной истории молодому поколению. Подобные мероприятия имеют неоценимое значение с точки зрения воспитания патриотизма у будущих поколений и повышения их уважения к истории.