OYU-da 20 Yanvar Faciəsinin 35-ci İldönümünə həsr olunmuş konfrans keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universitetində 20 Yanvar faciəsinin 35-ci ildönümünə həsr edilmiş “Unudulmayan tariximizin sağalmaz izləri” adlı konfrans təşkil olunmuşdur.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlamış və şəhidlərin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir. Konfransın açılışında Azərbaycan Respublikasının Milli Məclisinin deputatı, millət vəkili, professor Samir Vəliyev çıxış etmişdir. O, çıxışında 20 Yanvar faciəsinin tariximizdə oynadığı mühüm roldan, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin bu həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılmasındakı misilsiz fəaliyyətindən, eləcə də Azərbaycanın inkişafı və milli dövlətçiliyimizin möhkəmləndirilməsi istiqamətində göstərdiyi tarixi xidmətlərdən, böyük xilaskarlıq missiyasından bəhs etmişdir.
Konfrans Odlar Yurdu Universitetinin və Kollecinin tələbələrinin çıxışları ilə davam etmişdir.
Tədbir çərçivəsində 20 Yanvar faciəsinə həsr olunmuş videoçarx nümayiş etdirilmiş, o dövrdə baş verən hadisələrin əhəmiyyəti bir daha vurğulanmışdır.
Tədbirin sonunda, “İnşa-yazı” və “Rəsm” müsabiqələrində qalib gələn Odlar Yurdu Universiteti və Kollecinin istedadlı tələbələri xüsusi mükafatlarla təltif edilmişdir.
Odlar Yurdu Universiteti tərəfindən təşkil edilən bu konfrans, Azərbaycanın müstəqillik uğrunda həyatını itirmiş qəhrəmanlarının xatirəsini əziz tutmaq və bu şanlı tarixi gənc nəslə çatdırmaq məqsədini daşıyır. Belə tədbirlər, gələcək nəsillərə vətən sevgisi aşılamaq və onların tarixə olan hörmətini artırmaq baxımından əvəzsiz bir əhəmiyyət kəsb edir.

A conference dedicated to the 35th Anniversary of the January 20 Tragedy held at Odlar Yurdu University
19 January, 2025
3255
A conference titled “The Indelible Traces of Our Unforgettable History” dedicated to the 35th anniversary of the January 20 tragedy was organized at Odlar Yurdu University.
The event began with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, followed by a minute of silence in memory of the martyrs. At the opening of the conference, Samir Valiyev, Member of the National Assembly of the Republic of Azerbaijan, MP, and professor, delivered a speech. In his speech, he spoke about the significant role of the January 20 tragedy in our history, the invaluable efforts of National Leader Heydar Aliyev in conveying this truth to the world, as well as his historical services in the development of Azerbaijan and strengthening our national statehood, and his great salvational mission.
The conference continued with presentations by students from Odlar Yurdu University and College.
As part of the event, a video dedicated to the January 20 tragedy was shown, emphasizing the importance of the events that took place during that period.
At the end of the event, winners of the “Essay” and “Drawing” competitions were awarded special prizes.
This conference, organized by Odlar Yurdu University, aims to honor the memory of the heroes who sacrificed their lives for the independence of Azerbaijan and to pass this glorious history on to the younger generation. Such events are invaluable in terms of instilling patriotism in future generations and increasing their respect for history.