Odlar Yurdu Universitetində Elmi Şuranın 2019-2020-ci tədris ilində qarşıda duran vəzifələr mövzusunda iclas keçirilmişdir. İlk olaraq çıxış edən Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, professor Əhməd Vəliyev iclasın gündəliyində olan məsələlər barədə şura üzvlərinə məlumat vermişdir.
İclasda 2019-cu ildə universitetdə aparılan elmi-tədqiqat işlərinin yekun nəticələri, müəllimlərin diaqnostik qiymətləndirilməsi, təhsilin informasiya idarəetmə platformasının yaradılması və tətbiqi, vahid və mərkəzləşdirilmiş məlumat bazasının yaradılması, gənc tədqiqatçıların, doktorant və dissertanların elmi fəaliyyəti, eləcə də kafedralarda elmi istiqamətlərdə aparılan işlər və s. barədə məruzələr dinlənildi. Qeyd edildi ki, hal-hazırda universitetin müəllimləri və tələbələr elmi tədqiqatların aparılmasında daha çox maraqlıd ır.
Sonra bildirib ki, xarici universitetlərlə əlaqələrin genişləndirilməsi, Azərbaycan elminin, təhsilinin dinamik inkişafı, elmi kadrların hazırlanması, elmi potensialın gücləndirilməsi, elmi-texniki nailiyyətlərin əldə olunması bu gün qarşıya qoyduğumuz prioritet istiqamətlərdir.
Daha sonra Odlar Yurdu Universitetində yay imtahan sessiyasının yekunları barədə Elmi Şura üzvlərinə geniş məlumat verildi, ayrı-ayrı fakültələrin müvəffəqiyyət göstəriciləri və digər statistik məlumatlar diqqətə çatdırıldı.
O da vurğulandı ki, tələbələrin asudə vaxtlarının səmərəli keçməsi, gənclərin vətənpərvər ruhda yetişməsi üçün tanınmış ziyalılarla, şair və yazıçılarla mütəmadi olaraq görüşlər keçirilmiş, həmçinin il ərzində müxtəlif ölkələrin səfirliklərinin nümayəndələri universitetdə qonaq olmuşlar.
Daha sonra Odlar Yurdu Universitetinin rektoru prof. Əhməd Vəliyev tərəfindən ümumi ingilis dili fənləri üzrə bölmə rəhbəri Ülviyyə Nəsirovaya Dosent diplomu təqdim edilmişdir.
Sonda Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, professor Əhməd Vəliyev qarşıda duran məqsəd və vəzifələr haqqında danışdı. O, bildirdi ki, tədris ilinin yekunlarına dair yekun qiymətləndirməyə nəzər salsaq, ümumilikdə mənimsəmə və keyfiyyət göstəriciləri müsbət qiymətləndirilməlidir. Lakin bununla belə növbəti tədris ilində biz növbəti ildə işimizi daha möhkəm qurmalı, tələbələrlə birlikdə universitetimizin elmi-tədqiqat potensialını artırmalı, respublikada olan nüfuzunun inkişafı üçün bundan sonra da əzmlə çalışmalıyıq.

В УОЮ состоялось заседание Учёного Совета
В Университете Одлар Юрду состоялось заседание Учёного Совета, посвящённое задачам на 2019-2020 учебный год. Первым выступил ректор Университета Одлар Юрду , профессор Ахмед Вeлиев, который ознакомил членов Совета с вопросами повестки дня.
На заседании были представлены отчёты о результатах научных исследований, проведённых в университете в 2019 году, диагностической оценке преподавателей, создании и внедрении информационной платформы управления обучением, создании единой и централизованной базы данных, научной деятельности молодых исследователей, аспирантов и соискателей диссертаций, а также о научных направлениях, проводимых на кафедрах. Было отмечено, что в настоящее время преподаватели и студенты университета проявляют повышенный интерес к проведению научных исследований.
Далее было подчеркнуто, что расширение сотрудничества с зарубежными университетами, динамичное развитие науки и образования в Азербайджане, подготовка научных кадров, укрепление научного потенциала и достижение научно-технических успехов являются приоритетными направлениями, стоящими перед нами.
Затем членам Учёного Совета была представлена подробная информация о результатах летней экзаменационной сессии в Университете Одлар Юрду. Были представлены показатели успеха отдельных факультетов и другие статистические данные.
Также было акцентировано внимание на том, что для эффективного использования свободного времени студентов и воспитания молодежи в патриотическом духе регулярно проводятся встречи с известными интеллигентами, поэтами и писателями, а также в течение года университет принимал представителей посольств различных стран.
Затем ректор Университета Одлар Юрду, профессор Ахмед Вeлиев, вручил диплом доцента Ülviyyə Nəsirova, заведующей кафедрой английского языка.
В заключение ректор Университета Одлар Юрду, профессор Ахмед Вeлиев, выступил с речью о предстоящих целях и задачах. Он отметил, что, подводя итоги учебного года, общие показатели усвоения и качества должны быть положительно оценены. Тем не менее, он подчеркнул, что в следующем учебном году нам нужно ещё более укрепить нашу работу, повысить научно-исследовательский потенциал университета совместно с студентами и продолжать усердно работать для дальнейшего развития репутации нашего университета в стране.