OYU əməkdaşları Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında İctimai şuranın yeni tərkibinə seçilib
02 May, 2025
1931
Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi yanında fəaliyyət göstərən İctimai Şuranın 9 nəfərlik yeni tərkibinin müəyyən olunması məqsədilə seçkilər keçirilib. Seçkilərin təşkili üçün Nazirlikdə 9 nəfərlik komissiya yaradılıb. Komissiyanın tərkibinə Nazirliyin 4 əməkdaşı və vətəndaş cəmiyyəti institutlarını təmsil edən 5 nümayəndə daxil olub. Elan verildikdən sonra 12 vətəndaş cəmiyyəti nümayədəsinin namizədliyi təsdiqlənib.
Səsvermədə ümumilikdə 89 qeyri-hökumət təşkilatının və media qurumlarının nümayəndələri iştirak edib. Seçki prosesi obyektiv və şəffaf şəkildə keçirilib. Nəticə olaraq, Odlar Yurdu Universitetinin iki əməkdaşı uğur qazanaraq İctimai Şuranın üzvü seçilib:
Odlar Yurdu Universitetinin İqtisadiyyat və iqtisadi münasibətlər kafedrasının müdiri, professor Elşad Məmmədov - “Ümman” Əlilliyi olan Uşaqlara Qayğı İctimai Birliyinin sədr müavini;
Odlar Yurdu Universitetinin Karyera və məzunlarla iş (ALUMNI) departamentinin rəhbəri Aslan Əzimzadə – “Azad İqtisadiyyatın İnkişafına Yardım Mərkəzi” İctimai Birliyinin üzvü seçilmişdir.
Bu seçkilər Odlar Yurdu Universiteti üçün mühüm uğurdur. Universitetin əməkdaşlarının İctimai Şurada təmsil olunması, təhsil və vətəndaş cəmiyyəti sahəsindəki fəallığının və cəmiyyətə verdiyi töhfələrin bir göstəricisidir.
Qanunvericiliyə əsasən, İctimai Şura iki illik səlahiyyət müddətinə formalaşdırılır və hər iki ildən bir vətəndaş cəmiyyəti institutları tərəfindən yeni tərkib seçilir. Şura dövlət orqanlarının fəaliyyətinə ictimai nəzarətin təmin olunmasında, qərarların qəbulunda ictimai rəyin nəzərə alınmasında və sosial sahədə şəffaflığın artırılmasında mühüm rol oynayır.
Bu uğur, həm də vətəndaş cəmiyyətinin dövlət idarəçiliyindəki rolunun artmasına, sosial sahədə isə birgə fəaliyyətin gücləndirilməsinə əhəmiyyətli töhfə verir.

Сотрудники УОЮ избраны в новый состав Общественного совета при Министерстве труда и социальной защиты населения
02 Май, 2025
1932
Были проведены выборы для определения нового состава 9-членного Общественного совета при Министерстве труда и социальной защиты населения. Для организации выборов в Министерстве была создана 9-членная комиссия. В состав комиссии вошли 4 сотрудника Министерства и 5 представителей гражданского общества. После объявления кандидатуры 12 представителей гражданского общества были утверждены.
В голосовании приняли участие 89 представителей некоммерческих организаций и медиа. Избирательный процесс прошел объективно и прозрачно. В результате два сотрудника Университета Одлар Юрду были успешно избраны членами Общественного совета:
• Эльшад Мамедов, заведующий кафедрой экономики и экономических отношений Университета Одлар Юрду, профессор - заместитель председателя Общественного объединения «Умман» для детей с инвалидностью;
• Аслан Азимзаде, руководитель департамента по вопросам карьеры и работы с выпускниками Университета Одлар Юрду - член Общественного объединения «Центр помощи развитию свободной экономики».
Эти выборы являются важным достижением для Университета Одлар Юрду. Представительство сотрудников университета в Общественном совете является показателем их активности в сфере образования и гражданского общества, а также их вклада в общество.
Согласно законодательству, Общественный совет формируется на два года, и каждые два года гражданские организации избирают новый состав. Совет играет важную роль в обеспечении общественного контроля над деятельностью государственных органов, учете общественного мнения при принятии решений и повышении прозрачности в социальной сфере.
Этот успех также вносит значительный вклад в увеличение роли гражданского общества в государственном управлении и укрепление совместной деятельности в социальной сфере."