OYU-nun professoru “Beynəlxalq təcrübədə akkreditasiya və ekspertlərin akkreditasiya proseslərində rolu” adlı təlimdə iştirak etmişdir
09 Mart, 2023
2784
Odlar Yurdu Universitetinin Keyfiyyətin təminatı və qiymətləndirilmə departamentinin rəhbəri, professor Eldar Hüseynov Azərbaycan Texniki Universitetində Təhsildə Keyfiyyət Təminatı Agentliyi tərəfindən təşkil olunmuş “Beynəlxalq təcrübədə akkreditasiya və ekspertlərin akkreditasiya proseslərində rolu” adlı təlimdə iştirak etmişdir.
Qeyd olunan təlimə Azərbaycan universitetlərinin Keyfiyyətin təminatı və qiymətləndirilmə departamentlərinin rəhbərləri qatılmışdılar.
Təlimdə qonaqlara “Accreditation in HE: Roots”, “Accreditation in the EHEA: Key Features”, “What is an Expert?”, “What is an Expert-based evaluation?”, “Experts in Practice”, “Experts in Interview Sessions”, “Experts and the Accreditation Report” kimi mövzularını əhatə etmiş və qonağları maraqlandıran bir çox məsələlərə aydınlıq gətirilmişdir.

OYU professor participated in the training "Accreditation in international practice and the role of experts in accreditation processes"
09 March, 2023
2786
Professor Eldar Huseynov, head of Odlar Yurdu University's Quality Assurance and Assessment Department, participated in the training "Accreditation in international practice and the role of experts in accreditation processes" organized by the Agency for Quality Assurance in Education at Azerbaijan Technical University.
Heads of Quality Assurance and Evaluation Departments of Azerbaijani universities participated in the mentioned training.
During the training, guests were given the following topics: "Accreditation in HE: Roots", "Accreditation in the EHEA: Key Features", "What is an Expert?", "What is an Expert-based evaluation?", "Experts in Practice", "Experts in Interview Sessions ", "Experts and the Accreditation Report" and many issues of interest to the guests were clarified.