Odlar Yurdu Universitetinə bakalavriat səviyyəsi üzrə qəbul olunanlar üçün qeydiyyat prosesinə start verilir
28 Avqust, 2024
6312
28 avqust saat 11:00-da Odlar Yurdu Universitetinin bakalavriat səviyyəsi üzrə qəbul olunanlar üçün qeydiyyat prosesinə start verilir. Abituriyentlər https://portal.edu.az/ platformasında “Ali və orta ixtisas təhsili pilləsinə təhsilalan qeydiyyatı” xidmətini seçməklə müraciət edə bilərlər. Açılan səhifədə şəxsi və qəbul məlumatlarının təsdiqi, həmçinin tələb olunan sənədlərin əlavə edilməsi mümkündür.
Elektron sistem üzrə qeydiyyat 6 sentyabr saat 18:00-da başa çatacaq.
Qeyd edək ki, müvafiq xidmət vasitəsilə qeydiyyatdan keçməyən və təhsil müəssisəsindən təsdiq almayan şəxslər qəbul olunanların siyahısından xaric ediləcəklər.
Qeyd edək ki, Odlar Yurdu Universitetində Dövlət İmtahan Mərkəzi ilə birlikdə yaradılmış Abituriyent Məsləhət Mərkəzimiz, qəbul prosesində sizə dəstək olmaq və hər hansı suallarınıza cavab vermək məqsədini təmin edir. Burada siz ixtisas seçimi, sənəd qəbulu, kodlaşdırma və digər məsələlərdə peşəkar kömək əldə edə bilərsiniz. Xidmətlərimiz tamamilə təmənnasızdır. Xidmətlər əyani şəkildə göstərilir.

Registration Process for Undergraduate Admitted Students at Odlar Yurdu University Begins
The registration process for the students admitted to the undergraduate level at Odlar Yurdu University will begin on August 28 at 11:00. Applicants can apply by selecting the “Higher and Secondary Special Education Registration” service on the https://portal.edu.az/ platform. On the opened page, it is possible to confirm personal and admission information, as well as upload the required documents.
The electronic registration will close on September 6 at 18:00.
Please note that those who do not register through the relevant service and do not receive confirmation from the educational institution will be excluded from the list of admitted students.
Dear applicants and interested individuals, we recommend that you apply without delay. Young people should understand that losing one year means losing one year of their youth. Therefore, do not waste time and get the status of a student.
Do not worry about tuition fees. At Odlar Yurdu University, we offer the possibility of installment payments and will also assist you in obtaining a Student Education Loan.
Hurry up and start your real student life at Odlar Yurdu University without wasting time!
Note that the Abiturient Consultation Center, created jointly with the State Examination Center at Odlar Yurdu University, provides support during the admission process and answers your questions. Here, you can receive professional assistance with choosing a specialty, submitting documents, coding, and other matters. Our services are completely free and provided in person.