Odlar Yurdu Kollecində 2024/2025-ci tədris ilinin açılış tədbiri
2024/2025-ci tədris ilinin başlanması münasibətilə Odlar Yurdu Kollecində təntənəli açılış tədbiri keçirilmişdir. Tədbir, Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlamışdır.
Tədbirdə çıxış edən Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, prof. Əhməd Vəliyev, yeni qəbul olunan tələbələri səmimi şəkildə salamlamış və onların kollecin ailəsinə qoşulmaları münasibətilə təbrik etmişdir.
Cənab rektor, Odlar Yurdu Kollecinin tədris prosesinin müasir standartlara uyğun olduğunu və tələbələrə hərtərəfli dəstək təmin edildiyini vurğulamışdır. O, müasir tədris metodlarının tələbələrin həm akademik, həm də şəxsi inkişafına müsbət təsir etdiyini qeyd edərək, kollecin strateji hədəflərini və cəmiyyətə faydalı mütəxəssislərin hazırlanması istiqamətindəki məqsədlərini diqqətə çatdırmışdır. Prof. Əhməd Vəliyev geniş karyera perspektivləri və praktik təcrübə proqramlarının tələbələrin gələcək karyera inkişafına verdiyi müsbət təsir barədə danışaraq, tələbələri bu imkanlardan maksimum dərəcədə yararlanmağa çağırmışdır.
Tədbirin davamında çıxış edən Odlar Yurdu Universitetinin Tədrisin təşkili və yeni təlim texnologiyaları üzrə prorektoru, dos. Qabil Qafarov, kollecdə tətbiq edilən resurslar və akademik imkanlar haqqında ətraflı məlumat vermişdir.
Dos. Qabil Qafarov, kollecin təqdim etdiyi akademik imkanların, elmi-tədqiqat fəaliyyətlərinin və müasir tədris metodlarının tələbələrin hərtərəfli inkişafını təmin etdiyini vurğulamışdır. O, həmçinin, kolleci müvəffəqiyyətlə bitirən tələbələrin Odlar Yurdu Universitetində təhsillərini davam etdirdikləri halda bir sıra fənlərdən azad olunma hüququna malik olduqlarını qeyd etmişdir. O, bu yanaşmanın tələbələrin təhsil müddətinin optimallaşdırılmasına və akademik prosesdə daha effektiv irəliləmələrinə şərait yaratdığını bildirmişdir. Dos. Qabil Qafarov, əlavə olaraq, Odlar Yurdu Universiteti və Odlar Yurdu Kollecinin mövcud təhsil güzəştləri və Tələbə Təhsil Krediti imkanları barədə geniş məlumat təqdim etmişdir. Bu güzəştlərin və kredit proqramlarının tələbələrin təhsil xərclərini daha əlçatan etməklə akademik fəaliyyətə tam fokuslanmalarına şərait yaratdığı vurğulanmışdır.
Tədbirin sonunda yeni tələbələr kollecin professor-müəllim heyəti ilə tanış olmuş, onlara kollecin strukturu, tədris prosesi və tələbə həyatı haqqında ətraflı məlumat verilmişdir. Bu tanışlıq mərhələsi tələbələrin kollecin müxtəlif təhsil, təcrübə və karyera imkanları ilə yaxından tanış olmalarına şərait yaratmışdır.
Yeni tələbələr, Odlar Yurdu Kollecinin tədris proqramları, tədqiqat imkanları, müxtəlif tələbə təşkilatları və fəaliyyətləri barədə ətraflı məlumat verilmişdir.
Tanışlıq mərhələsi çərçivəsində tələbələr kollecin müasir laboratoriyalarını, kitabxanasını, sosial infrastrukturunu araşdırmış, həmçinin kollecin tələbə xidmətləri və dəstək proqramları ilə tanış olmuşlar.
Yeni qəbul olunan tələbələr, kollecin akademik mühitindəki müxtəlif imkanları ətraflı şəkildə öyrənərək, öz təhsil yollarını və karyera perspektivlərini daha dəqiq planlaşdırmağa başlamışdırlar.
Kollec, tələbələrə yalnız akademik biliklər deyil, eyni zamanda şəxsi inkişaf və liderlik bacarıqları qazandırmağı hədəfləyir.
Beləliklə, 2024/2025-ci tədris ilinin başlanması Odlar Yurdu Kollecində tələbələrin akademik mühitə uğurlu inteqrasiyasına və gələcək təhsil və karyera hədəflərini dəqiq müəyyən etmələrinə əhəmiyyətli dəstək göstərmişdir.
Kollec, tələbələrin hərtərəfli inkişafını təmin etmək məqsədilə davamlı olaraq müasir tədris metodlarını və innovativ yanaşmaları tətbiq etməyə davam edəcəkdir.

Церемония открытия 2024/2025 учебного года в Колледже Одлар Юрду
В Колледже Одлар Юрду состоялась торжественная церемония открытия 2024/2025 учебного года. Мероприятие началось с исполнения Государственного гимна Азербайджана.
В своем выступлении ректор Одлар Юрду Университета, профессор Ахмед Вeлиев, тепло поприветствовал вновь принятых студентов и поздравил их с тем, что они стали частью коллектива колледжа.
Профессор Вeлиев подчеркнул, что учебный процесс в Колледже Одлар Юрду соответствует современным стандартам и что студентам предоставляется всесторонняя поддержка. Он отметил, что современные методы обучения оказывают положительное влияние на академическое и личностное развитие студентов, и рассказал о стратегических целях колледжа и его стремлении готовить специалистов, полезных для общества. Ректор также рассказал о важности карьерных перспектив и программ практического опыта для будущего карьерного роста студентов и призвал их максимально использовать эти возможности.
Затем с подробным докладом о ресурсах и академических возможностях колледжа выступил проректор по организации учебного процесса и новым образовательным технологиям Одлар Юрду Университета, доцент Габиль Гафаров.
Доцент Гафаров отметил, что академические возможности, научно-исследовательская деятельность и современные методы обучения, предлагаемые колледжем, обеспечивают всестороннее развитие студентов. Он также сообщил, что студенты, успешно окончившие колледж, имеют право на освобождение от ряда предметов при продолжении обучения в Одлар Юрду Университете. Это способствует оптимизации учебного процесса и эффективному продвижению студентов в академической сфере. Кроме того, доцент Гафаров подробно рассказал о скидках на обучение и возможностях получения студентами образовательного кредита в Одлар Юрду Университете и Колледже Одлар Юрду. Он отметил, что эти скидки и кредитные программы делают образование более доступным и помогают студентам сосредоточиться на учебе.
В конце мероприятия новообученные студенты познакомились с преподавательским составом колледжа, а также получили подробную информацию о структуре колледжа, учебном процессе и студенческой жизни. Эта ознакомительная часть позволила студентам познакомиться с различными образовательными, практическими и карьерными возможностями колледжа.
Новые студенты получили подробную информацию о учебных программах Колледжа Одлар Юрду, исследовательских возможностях, различных студенческих организациях и мероприятиях. В рамках знакомства студенты осмотрели современные лаборатории колледжа, библиотеку, социальную инфраструктуру, а также познакомились с услугами и программами поддержки студентов.
После знакомства студенты получили четкое представление о различных возможностях академической среды колледжа, что позволило им более точно спланировать свой образовательный путь и карьерные перспективы.
Колледж нацелен не только на предоставление студентам академических знаний, но и на развитие личных качеств и лидерских навыков.
Таким образом, начало 2024/2025 учебного года в Колледже Одлар Юрду значительно поддержало успешную интеграцию студентов в академическую среду и помогло им более четко определить свои образовательные и карьерные цели.
Колледж продолжит внедрять современные методы обучения и инновационные подходы для обеспечения всестороннего развития студентов.