III “Maarifçi” tələbə-məzun təcrübə proqramına qeydiyyat başlayır
Aprelin 9-dan Elm və Təhsil Nazirliyinin təşəbbüsü və Təhsilin İnkişafı Fondunun dəstəyi ilə həyata keçirilən “Maarifçi” tələbə-məzun təcrübə proqramına növbəti qeydiyyat prosesi başlayır.
Proqramın məqsədi tələbə və yeni məzun olmuş gənclərə təcrübə imkanı yaratmaq, onların bilik və bacarıqlarını artırmaq, nəzəri biliklərini real iş mühitində tətbiq etmələrinə və peşəkar vərdişlər qazanmalarına dəstək olmaqdır.
4 ay davam edəcək “Maarifçi” proqramı çərçivəsində seçilmiş iştirakçılar Elm və Təhsil Nazirliyinin müxtəlif struktur bölmələri və tabe qurumlarında, regional təhsil idarələrində, eləcə də Naxçıvan Muxtar Respublikasının Təhsil Nazirliyində təcrübə keçmək imkanı əldə edəcəklər.
Azərbaycan Respublikasının vətəndaşı olan, bakalavriat səviyyəsinin sonuncu kursunda və ya magistratura səviyyəsində təhsil alan tələbələr, eləcə də təhsilini son 3 il ərzində başa vurmuş məzunlar proqrama müraciət edə bilərlər.
Qeyd edək ki, I “Maarifçi” tələbə-məzun təcrübə proqramı ötən ilin aprel – iyul, II “Maarifçi” tələbə-məzun təcrübə proqramı isə oktyabr – yanvar aylarında keçirilib. Hər iki təcrübə proqramı çərçivəsində 24 iştirakçı Elm və Təhsil Nazirliyinin tabe qurumlarında, həmçinin Naxçıvan Muxtar Respublikası Təhsil Nazirliyinin müxtəlif struktur bölmələrində işlə təmin olunub.

Началась регистрация на III программу стажировки для студентов и выпускников «Маарифчи»
С 9 апреля начинается регистрация на следующий этап программы стажировок для студентов и выпускников «Маарифчи», реализуемой по инициативе Министерства науки и образования при поддержке Фонда развития образования.
Цель программы — предоставить возможность прохождения стажировки студентам и молодым выпускникам, способствовать повышению их знаний и навыков, применению теоретических знаний на практике и приобретению профессиональных умений в рабочей среде.
Программа «Маарифчи» продлится 4 месяца. Отобранные участники смогут пройти стажировку в различных структурных подразделениях и подведомственных учреждениях Министерства науки и образования, региональных управлениях образования, а также в Министерстве образования Нахичеванской Автономной Республики.
Подать заявку могут граждане Азербайджана, обучающиеся на последнем курсе бакалавриата или в магистратуре, а также выпускники, окончившие обучение в течение последних 3 лет.
Следует отметить, что первая программа стажировки «Маарифчи» прошла с апреля по июль прошлого года, вторая — с октября по январь. В рамках обеих программ 24 участника были трудоустроены в различных структурах Министерства науки и образования, а также Министерства образования Нахичеванской АР.