OYU-nun rektoru Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının akademik üzvü seçilmiş, Atatürk Beynəlxalq Mükafatı və "Qızıl Ulduz" medalı ilə təltif olunmuşdur
01 İyul, 2025
3572
Türk Dünyası Araşdırmaları Beynəlxalq Elmlər Akademiyasının (TDAUA) əsas məqsədi Türk dünyasında və türkdilli xalqların yaşadığı ölkələrdə elm, dil, mədəniyyət, tarix və ədəbiyyat sahələrində tədqiqatlar aparmaq və bu sahələrin inkişafına töhfə verməkdir. Akademiyanın təsisçi ölkələri sırasında Türkiyə Cümhuriyyəti, Azərbaycan Respublikası və Şimali Kipr Türk Cümhuriyyəti yer alır. TDAUA-nın hal-hazırda ABŞ, Fransa, İtaliya, Böyük Britaniya, Almaniya, Belçika, Rumıniya, İsveçrə, Hollandiya, İran, Rusiya, Suriya, İordaniya, Misir, Ukrayna, İraq, Türkmənistan, Özbəkistan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Bolqarıstan, Moldova, Kosovo, Makedoniya, Yunanıstan və Çin də daxil olmaqla bir çox ölkədə rəsmi nümayəndəlikləri fəaliyyət göstərir.
16 iyun 2025-ci il tarixli qərara əsasən, Odlar Yurdu Universitetinin rektoru, professor Əhməd Vəliyev TDAUA-nın akademik üzvü seçilmiş və elm və təhsilin inkişafına verdiyi mühüm töhfələrə görə Atatürk Beynəlxalq Mükafatı və "Qızıl Ulduz" medalı ilə təltif olunmuşdur.
Atatürk Beynəlxalq Mükafatı və "Qızıl Ulduz" medalı Türk dünyasında elm, təhsil, mədəniyyət və tarix sahəsində təqdim olunan ən nüfuzlu mükafatlardan hesab olunur. Bu mükafata indiyə qədər Azərbaycandan Arif Paşayev, Xoşbəxt Yusifzadə və Eldar Quliyev; Türkiyədən Süleyman Dəmirəl, Bahaəddin Güney, İhsan Doğramacı və Namik Kemal Zeybək; Şimali Kiprdən Rauf Denktaş; Qazaxıstandan Oljas Süleymenov və Nursultan Nazarbayev; Qırğızıstandan isə Çingiz Aytmatov kimi tanınmış şəxsiyyətlər layiq görülmüşlər.
Bu yüksək təltiflər, Odlar Yurdu Universitetinin beynəlxalq elm və təhsil məkanındakı nüfuzunu bir daha möhkəmləndirmiş və professor Əhməd Vəliyevin rəhbərliyi ilə universitetin yeni inkişaf mərhələsinə qədəm qoyduğunu göstərmişdir. Onun elmi və təşkilati fəaliyyəti universitetin qlobal elmi ictimaiyyətdəki nüfuzuna mühüm töhfə vermişdir.
Bu münasibətlə Odlar Yurdu Universitetinin professor-müəllim heyəti və tələbələri professor Əhməd Vəliyevi səmimi qəlbdən təbrik edir, gələcək elmi və təşkilati fəaliyyətlərində ona yeni-yeni uğurlar arzulayırlar.

The Rector of Odlar Yurdu University has been elected as an academic member of the International Academy of Sciences of the Turkic World Studies and awarded the Ataturk International Prize and the "Golden Star" medal
01 JULE, 2025
3575
The International Academy of Sciences of the Turkic World Studies (IASTWS) aims to research, preserve, and promote science, language, culture, history, and literature across the Turkic world and countries inhabited by Turkic-speaking peoples. Its founding member states include the Republic of Türkiye, the Republic of Azerbaijan, and the Turkish Republic of Northern Cyprus. Today, the Academy has official representations in many countries, including the USA, France, Italy, the UK, Germany, Belgium, Romania, Switzerland, the Netherlands, Iran, Russia, Syria, Jordan, Egypt, Ukraine, Iraq, Turkmenistan, Uzbekistan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Bulgaria, Moldova, Kosovo, North Macedonia, Greece, and China.
According to the decision dated June 16, 2025, the Rector of Odlar Yurdu University, Professor Ahmad Valiyev, was elected as an academic member of IASTWS and was honored with the prestigious Atatürk International Prize and the "Golden Star" Medal in recognition of his contributions to the advancement of science and education.
The Ataturk International Prize and the "Golden Star" Medal are among the most distinguished awards in the Turkic world in the fields of science, culture, history, and education. To date, the award has been presented to notable figures such as Arif Pashayev, Khoshbakht Yusifzadeh, and Eldar Guliyev from Azerbaijan; Süleyman Demirel, Bahaeddin Güney, İhsan Doğramacı, and Namik Kemal Zeybek from Türkiye; Rauf Denktaş from Northern Cyprus; Olzhas Suleimenov and Nursultan Nazarbayev from Kazakhstan; and Chingiz Aitmatov from Kyrgyzstan.
These honors have further strengthened Odlar Yurdu University's international standing in science and education and marked a new stage in its development under Professor Ahmad Valiyev’s leadership. His scholarly and organizational efforts have significantly contributed to the university’s growing international reputation.
On this occasion, the faculty and students of Odlar Yurdu University sincerely congratulate Professor Ahmad Valiyev and wish him continued success in his academic and administrative endeavors.