OYU tələbəsinin elmi məqaləsi beynəlxalq jurnalda dərc olunmuşdur
Odlar Yurdu Universitetinin Biologiya ixtisası üzrə IV kurs tələbəsi, eyni zamanda Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin sədri Həsən Qurbanlı, 2025-ci ilin 28–30 sentyabr tarixlərində Türkiyənin Ankara şəhərində keçirilmiş “Gevher Nesibe 15th International Health Sciences Congress” adlı beynəlxalq elmi konfransda “Gen mühəndisliyi və onun tibbdə perspektivləri” mövzusunda elmi məruzə ilə çıxış etmişdir.
Sözügedən elmi tədqiqat işi konfransda təqdim olunduqdan sonra yüksək elmi dəyərinə görə “International Gevher Nesibe Health Sciences Conference – XV Proceedings Book” elmi jurnalında dərc olunmuşdur. Bu nəşr, Həsən Qurbanlının elmi fəaliyyətinin beynəlxalq səviyyədə tanınmasının bariz göstəricisidir.
Tədqiqat işi Odlar Yurdu Universitetinin Biologiya və Ekologiya kafedrasının dosenti Tamilla Kərimovanın elmi rəhbərliyi altında yerinə yetirilmişdir. Məruzə gen mühəndisliyinin tibbdə tətbiq imkanlarını araşdırmış, biotexnologiya ilə tibbin qovşağında yeni elmi yanaşmalar təqdim etmişdir. Mövzu, elmi yeniliyi, məntiqi əsaslandırılması və aktual problemlərin analizi baxımından konfrans iştirakçıları tərəfindən yüksək qiymətləndirilmişdir.
Bu uğur, Odlar Yurdu Universitetində həyata keçirilən praktik biliklərə əsaslanan tədqiqat yönümlü təhsil strategiyasının və tələbələrə yaradılan geniş elmi imkanların real nəticəsidir. Universitetin tələbələri müasir elmi yanaşmalarla çıxış edərək, beynəlxalq miqyasda Azərbaycan elminin və Odlar Yurdu Universitetinin adını layiqincə təmsil etmişlər.

OYU student’s scientific article published in an International Journal
Hasan Gurbanli, a 4th-year Biology student at Odlar Yurdu University and Chairman of the Student Trade Union Committee, presented his research on “Genetic Engineering and Its Prospects in Medicine” at the “Gevher Nesibe 15th International Health Sciences Congress”, held in Ankara, Türkiye, on September 28–30, 2025.
Following its presentation, the research paper was published in the international scientific journal “International Gevher Nesibe Health Sciences Conference – XV Proceedings Book” in recognition of its high scientific value. This publication stands as clear evidence of Hasan Gurbanli’s international academic achievement.
The research was conducted under the scientific supervision of Associate Professor Tamilla Karimova, from the Department of Biology and Ecology at Odlar Yurdu University. The paper explored the application of genetic engineering in medicine and presented innovative scientific approaches at the intersection of biotechnology and medical science.
The study received high praise from conference participants for its scientific novelty, logical reasoning, and relevance to modern medical issues.
This accomplishment reflects Odlar Yurdu University’s practice-oriented, research-based educational strategy and demonstrates the broad academic opportunities provided to its students.
Through such achievements, OYU students continue to represent Azerbaijani science and Odlar Yurdu University with honor on the international stage.