Odlar Yurdu Universitetində “Gələcəyin peşəkarı: Karyera və əmək bazarı bacarıqları” mövzusunda təlim keçirilmişdir
19 Noyabr, 2025
1654
Odlar Yurdu Universitetinin 30 illik yubileyinə həsr olunmuş “Karyera həftəsi” layihəsi çərçivəsində Strateji İnkişaf və Karyera Departamenti və Tələbə Həmkarlar İttifaqı Komitəsinin birgə təşkilatçılığı ilə “Gələcəyin peşəkarı: Karyera və əmək bazarı bacarıqları” mövzusunda növbəti təlim keçirilmişdir. Tədbir tələbələrin peşəkar inkişafına dəstək göstərmək və onları əmək bazarının real tələblərinə hazırlamaq məqsədi daşıyırmışdır.
Təlimin açılışında Strateji İnkişaf və Karyera Departamentinin rəhbəri Aslan Əzimzadə çıxış edərək Odlar Yurdu Universitetinin 30 illik inkişaf yolundan, bu illər ərzində həyata keçirilmiş layihələrdən və tələbələrin karyera planlaşdırmasına yönəlik təşəbbüslərdən danışmışdır. O, “Karyera həftəsi”nin tələbələrin gələcək peşə seçiminə, əmək bazarının tələblərini öyrənməsinə və peşəkar inkişaf prosesinə verdiyi mühüm töhfələri vurğulamışdır.
Təlim çərçivəsində Peşəkar Karyera Məsləhətçisi, Təhsil və Gənclərin İnkişafı üzrə mentor Gülnar Babayeva “İş dünyasına hazırlıq”, Bakı Dövlət Universitetinin Karyera və Məzunlarla İş Mərkəzinin baş mütəxəssisi, karyera məsləhətçisi İlkin Şərifov isə “Əmək bazarının araşdırılması” mövzusunda məruzələrlə çıxış etmişdir. Təlim iştirakçılara müasir iş mühiti, əmək bazarının trendləri və peşəkar bacarıqların inkişafı ilə bağlı dəyərli məlumatlar təqdim etmişdir.
Tədbir interaktiv müzakirələrlə davam etmiş, tələbələrin sualları cavablandırılmış və müxtəlif praktiki situasiyalar üzərində fikir mübadiləsi aparılmışdır.
“Karyera həftəsi” çərçivəsində həyata keçirilmiş bu təşəbbüslərin əsas məqsədi tələbələrə əmək bazarının çağırışlarına uyğun bilik və bacarıqların aşılanması, onların gələcək karyera yolunda daha hazırlıqlı olmalarının təmin edilməsidir.
Təlim Odlar Yurdu Universitetinin tələbələrin peşəkar inkişafına verdiyi ardıcıl dəstəyin növbəti nümunəsi olmuşdur.

В Университете Одлар Юрду прошел тренинг на тему «Профессионал будущего: Навыки карьеры и рынка труда»
19 Ноябрь, 2025
1657
Очередной тренинг на тему «Профессионал будущего: Навыки карьеры и рынка труда» прошел в рамках проекта «Неделя карьеры», посвященного 30-летнему юбилею Университета Одлар Юрду, при совместной организации Департамента стратегического развития и карьеры и Комитета Студенческого профсоюза. Мероприятие было направлено на поддержку профессионального развития студентов и подготовку их к реальным требованиям рынка труда.
На открытии тренинга руководитель Департамента стратегического развития и карьеры Аслан Азимзаде рассказал о 30-летнем пути развития Университета Одлар Юрду, о проектах, реализованных за эти годы, и об инициативах, направленных на карьерное планирование студентов. Он подчеркнул важный вклад «Недели карьеры» в выбор будущей профессии студентами, изучение ими требований рынка труда и в процесс профессионального развития.
В рамках тренинга Профессиональный карьерный консультант, ментор по вопросам образования и развития молодежи Гюльнар Бабаева выступила с докладом на тему «Подготовка к миру труда», а главный специалист Центра карьеры и работы с выпускниками Бакинского государственного университета, карьерный консультант Илькин Шарифов – на тему «Исследование рынка труда». Тренинг предоставил участникам ценную информацию о современной рабочей среде, тенденциях рынка труда и развитии профессиональных навыков.
Мероприятие продолжилось интерактивными дискуссиями, были даны ответы на вопросы студентов и проведен обмен мнениями по различным практическим ситуациям.
Основная цель этих инициатив, реализованных в рамках «Недели карьеры», состоит в том, чтобы привить студентам знания и навыки, соответствующие вызовам рынка труда, и обеспечить их лучшую подготовку к будущему карьерному пути.
Тренинг стал очередным примером последовательной поддержки Университетом Одлар Юрду профессионального развития своих студентов.