Odlar Yurdu Universitetində "Heydər Əliyev və 31 mart həqiqətləri" adlı konfrans keçirilmişdir
Odlar Yurdu Universiteti və YAP Nərimanov rayon təşkilatının birgə təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş tədbirlər planı çərçivəsində "Heydər Əliyev və 31 mart həqiqətləri" adlı konfrans keçirilmişdir.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlamışdır. Daha sonra 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı qurbanlarının və Vətən müharibəsi şəhidlərinin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilmişdir.
Tədbirdə YAP Nərimanov rayon təşkilatının sədri, həmçinin Odlar Yurdu Universitetinin Müşahidə Şurasının sədri olan h.e.d., professor Samir Vəliyev, prorektorlar, departament və kafedra müdirləri, professor-müəllim heyəti, tələbələr və dəvət olunan qonaqlar iştirak etmişlər.
Tədbirin əvvəlində TGT-nin sədri Sevgiyyə Əliyeva məruzə etmişdir. Sonra isə 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımını əks etdirən qısametrajlı sənədli film nümayiş olunmuşdur.
Daha sonra çıxış üçün söz prof. Samir Vəliyevə verilmişdir.
Professor Samir Vəliyev 31 Mart soyqırımının araşdırılması,bu barədə həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinə çatdırılması işinin Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 1998-ci il martın 26-da imzaladığı və böyük tarixi əhəmiyyət daşıyan “Azərbaycanlıların soyqırımı haqqında” Fərmanla başladığını qeyd etmişdir. Bu Fərmanla erməni millətçilərinin hərəkətlərinə hüquqi-siyasi qiymət verilmiş, soyqırım barədə həqiqətlərin beynəlxalq təşkilatlara çatdırılması istiqamətində məqsədyönlü işlər aparılmışdır.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” 2018-ci il 18 yanvar tarixli Sərəncamının ermənilərin cinayətkar və terror əməllərinin araşdırılması və dünya ictimaiyyətinə çatdırılması istiqamətində tarixi, siyasi və hüquqi rolu tədbir iştirakçılarının nəzərinə çatdırılmışdır.
Sonda Odlar Yurdu Universiteti tələbələrinin 31 Mart - Azərbaycanlıların Soyqırımı haqqında etdikləri çıxışlar dinlənilmişdir.

В Университете Одлар Юрду прошла конференция «Гейдар Алиев и правда 31 марта»
В рамках программы мероприятий, посвященных 100-летию со дня рождения Гейдара Алиева, при совместной организации Университета Одлар Юрду и Наримановской районной организации YAP прошла конференция на тему «Гейдар Алиев и правда 31 марта».
Мероприятие началось с исполнения Государственного Гимна Азербайджанской Республики. Позже, минутой молчания почтили память жертв Геноцида азербайджанцев и шехидов Отечественной войны.
В мероприятии приняли участие председатель Наримановской районной организации YAP, а также председатель Наблюдательного совета Университета Одлар Юрду, профессор Самир Валиев, проректоры, заведующие кафедрами и отделами, профессорско-преподавательский состав, студенты и приглашенные гости.
В начале мероприятия выступила председатель TGT Севгия Алиева. Затем 31 марта - был показан короткометражный документальный фильм о Геноциде азербайджанцев.
Позже слово для выступления было предоставлено проф. Самиру Велиеву.
Профессор Самир Валиев отметил, что работа по расследованию геноцида 31 марта и доведению правды о нем до мировой общественности началась с подписанного общенациональным лидером Гейдаром Алиевым 26 марта 1998 года Указа «О геноциде азербайджанцев», которое имеет большое историческое значение. Этим Указом была дана правовая и политическая оценка действиям армянских националистов, проведена целенаправленная работа в направлении доведения правды о геноциде до международных организаций.
Об исторической, политической и правовой роли Указа Президента Азербайджанской Республики господина Ильхама Алиева «О 100-летии Геноцида азербайджанцев 1918 года» от 18 января 2018 года в направлении расследования преступных и террористических актов армян и доведение их до мировой общественности было доведено до сведения участников мероприятия.
В заключение были заслушаны выступления студентов Университета Одлар Юрду о 31 марта - Геноциде азербайджанцев.